Lesújtóak a fejlemények Kenderesi doppingügyében: „a CAS nagy úr, azt tesz, amit jónak lát”
A Magyar Antidopping Csoport vezetője, Tiszeker Ágnes szerint a sportolóval szemben is úgy lenne fair, ha végre lenne egy tiszta, egyértelmű döntés.
Vasárnap óta – Bienerth Gusztáv személyében – új elnöke van a Magyar Úszószövetségnek, és ezzel hivatalosan is véget ért egy 23 éve tartó korszak, amelyet Gyárfás Tamás neve fémjelzett.
„Gyárfás Tamás vélhetően eltaktikázta magát. Nem kicsit, nagyon. Ha a sportágba áramló pénzeket (vagy legalább azok nagyobb részét) valóban a sportágra és azok szereplőire fordítja, vélhetően ma is ő lenne a szövetség elnöke. De ahogy korábban az olimpiai bajnok Czene Attila fogalmazott, a hazai úszósportban úgy osztogatták a (köz)pénzt, mintha az a szövetség kegye és adománya lenne. A volt államtitkár arról is beszélt, hogy szakmai helyett »másféle szempontok« érvényesültek.
A tegnapi elnökválasztás valódi tétje az, sikerülhet-e ezeket a szempontokat ismét megfeleltetni a sportág érdekeinek. Mert az már hetekkel korábban egyértelművé vált, hogy Bienerth Gusztáv lesz az elnök. Akkor, amikor először Szabó Tünde sportállamtitkár, majd a »lázadó« Hosszú–Shane-páros is letette a garast a turizmusért felelős kormánybiztos mellett. Mindenesetre, ha valakinek így sem lett volna elég egyértelmű, hogy a másik két pályázónak csak a biodíszlet szerepét szánják, az elmúlt napokban – már-már a sportszerűség határát súrolva – sorban álltak ki a kormány és a Fidesz képviselői Bienerth megválasztásáért. A legfőbb támogató Orbán Viktor volt, aki pénteken találkozott a 2024-es magyarországi olimpiai pályázat alelnökeként is tevékenykedő menedzserrel. A miniszterelnök egyébként a Bienerthtel való találkozó napján – micsoda véletlen – Gyárfást is fogadta az Országházban. Orbán a hírek szerint »nagyra értékelte Gyárfás Tamásnak az elmúlt két évtizedben a magyar úszósport érdekében a kormánnyal összhangban végzett munkáját«. Az mindenesetre a kiváló taktikai érzékkel megáldott kormányfőtől is igazi bravúr, hogy úgy sikerült selyemzsinórt kötnie Gyárfás nyakára, hogy az ne legyen túl szoros, vagyis ne veszélyeztesse a presztízsberuházásként megálmodott vizes világbajnokság megrendezését.”