Lánczi András: A bosszúvágy és az irigység a két legpusztítóbb politikai fegyver, mert ellenségképző ereje van
De ki lehet politikailag sikeres? Mivel minden demokratikus választás maga a káosz, végül a szerencse is hozzáteszi a magáét.
Utána is lesz MSZP. 2019-ben és 2022-ben is. Én mint az MSZP egyik vezetője azt mondom, addig lesz MSZP, amíg nem jönnek a marslakók, és ha jönnek, velük is megküzdünk, majd megyünk tovább.
„Tehát a leendő baloldali összefogás 106 közös egyéni képviselőjelöltjéből egyet máris ismerünk?
Igen.
Még aki nem kollaborációval vádolja az MSZP-t, az is kritizálhatja azért, mert az elmúlt időben a Jobbik mintha aktívabban támadta volna a Fideszt. A népszavazáshoz kapcsolódó alkotmánymódosítással kapcsolatban például Vona Gáborék voltak aktívabbak, megfricskázták a Fideszt. A baloldal eközben passzívnak tűnt.
Két hataloméhes jobboldali pártot látok, akik ütik egymást a hatalomért, de közben lényegileg ugyanazt mondják: az egyik A, a másik A-variáns. Ehhez képest az alkotmánybíró-jelölésekkel kapcsolatban világosan kifejeztük, miért nem veszünk részt az egészben. Nem a kiabálástól lesz valaki harcosabb ellenzéki. A kritikákban mást látok, és erről világosan beszélni kell. Nemcsak az MSZP bírálatát, hanem hogy a párt helyébe jelenleg egy még nem létező, ám biztos sikert jelentő új csoda szülessen. Akik ezt akarják, azok – bármilyen jó szándékúak is – az Orbán-rendszer szekértolói. Lehet arról gondolkodni, hogy a hagyományos baloldali pártok feladják önmagukat, és ennek révén létrejön egy új, ahogy a görögországi Sziriza vagy a spanyolországi Podemos esetében történt. De aki így gondolkodik, annak javaslom, olvasson több Szűcs Jenőt. Ebben a régióban ez nem így megy. Az ilyen elképzelések az MSZP és a többi létező baloldali párt kiiktatására azzal járnak, hogy a jövőben két-három jobboldali párt küzd majd a politikai hatalomért, úgy, mint Lengyelországban. Más nincs. Érdemes néha térképre is nézni. Látom, értem, amit ezek az emberek akarnak, de tudniuk kell: az MSZP nélkül nincs kormányváltás. Az MSZP a demokratikus ellenzék legjelentősebb, legszervezettebb ereje. A Demokratikus Koalíciónál másfélszer-kétszer nagyobb a támogatottságunk, az összes többi baloldali kezdeményezésnek pedig sokszorosa.
De maga Molnár Gyula mondta, hogy az MSZP lehúzhatja a rolót, ha 2018-ban is veszít.
Ezt már Gyula is pontosította. Lehet rajta lovagolni, de tartalom nincs benne. A célunk a lehető legtöbb egyéni győzelem és a legjobb demokratikus szereplés 2018-ban. De utána is lesz MSZP. 2019-ben és 2022-ben is. Én mint az MSZP egyik vezetője azt mondom, addig lesz MSZP, amíg nem jönnek a marslakók, és ha jönnek, velük is megküzdünk, majd megyünk tovább. Másképp nem lehet politikát csinálni.”