Jeges tűz – Az LMP támogatásával egészül ki az Alkotmánybíróság

2016. november 22. 09:32

Az LMP támogatása azt a hamis látszatot kelti, mintha néhány új személy bekerülésével az Alkotmánybíróság rendeltetésének megfelelően működő alkotmányos intézménnyé válhatna.

2016. november 22. 09:32
Eötvös Károly Intézet
Közlemény

„A kormánynak sikerült megszereznie az LMP támogatását négy új alkotmánybíró jelöléséhez. A kétharmad elvesztése miatt hónapokig betöltetlen posztokra ma választhatják meg az új bírákat.

A konszenzusos jelöltek biztosan nem fogják helyreállítani az Alkotmánybíróság függetlenségét. 2013 tavaszán először ugyanis többségbe, majd kizárólagos többségbe kerültek azok a bírák, akiket a Fidesz által 2010-ben megváltoztatott jelölési szabályok szerint választottak meg, azaz tisztségük elnyeréséhez elég volt a kormány támogatása.

Az új alkotmánybíráknak és jelölőiknek számolniuk kell azzal, hogy nem független testületet egészítenek ki, hiszen mind a tizenegy jelenlegi alkotmánybírót a kormánytöbbség egyedül jelölte és választotta meg, és az AB új elnöke is ezek közül a bírák közül kerül ki. Egyértelmű, hogy a bíróválasztás nem változtatja meg a testület karakterét, nem teszi az alkotmányosság értékei iránt elkötelezetté az Alkotmánybíróságot.

Az LMP azzal, hogy támogatja a Fideszt az új alkotmánybírák megválasztásában a NER rendszerkritikusa helyett, ezúttal a rezsim konstruktív ellenzékeként lép fel, amivel a NER működtetéséhez nyújt segítséget. Liberális demokráciában a konstruktív ellenzékiség nem csak lehetőség, hanem kötelesség, mert az alkotmányos intézmények csak a kormánytöbbség és az ellenzék kooperációjával működtethetőek. A NER-ben azonban a konstruktív ellenzék az illiberális állam fenntartásához járul hozzá.

Az Alkotmánybíróság így már nem csak a kormánytöbbség által megválasztott bírákból áll majd, hanem ellenzéki támogatást is élvező tagjai is lesznek. Az LMP emlékezetünk szerint alkotmányos ügyekben a menekültválságig mindig tiszteletre méltó, az alkotmányosságot támogató álláspontot képviselt, ezért is különös az Alkotmánybíróság kiegészítését támogató politikai döntése. A Fidesz—LMP megállapodás tehát inkább rontott a helyzeten, mert az LMP támogatása azt a hamis látszatot kelti, mintha néhány új személy bekerülésével az Alkotmánybíróság rendeltetésének megfelelően működő alkotmányos intézménnyé válhatna. Négy új alkotmánybíró, még ha személy szerint ideális választás lenne – erről távolról sincs szó –, semmiképp nem elég ahhoz, hogy az Alkotmánybíróság újra betöltse alkotmányos funkcióját, azaz a közhatalom-gyakorlás korlátja és az emberi jogok védelmezője legyen. A NER ilyen konszolidációja ahelyett, hogy közelebb hozná, távolabb tolja az alkotmányosság helyreállításának esélyét.”

(Közlemény.)

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2017. április 26. 20:58
Egyeztetni csak azzal lehet, aki egyáltalán hajlamos arra. A baloldal és újabban a hozzájuk csatlakozó Jobbik a sorozatos és súlyos választási vereségeit azzal kívánja kompenzálni, hogy kikötéseket fogalmaz meg nem tárgyal. Ezzel annullálja a választói akaratot amelyik felállította az adott erősorrendet. Amikor peckes kis kikötéseik nem teljesülnek akkor körbeordítják a világot, hogy itten nincs demokrácia csak a Fidesz akarata érvényesül. Az LMP tárgyalt és eredményt ért el. Most rárontanak, hogy miért tette.
Kopa
2017. április 05. 01:36
1.Mindig az Eötvös Károly Intézetnek van igaza. 2.Amennyiben mégsem, úgy az 1. pont az irányadó. Egyenek sünt.
catalina9
2017. április 05. 01:35
Bélus [Hozzászóló kiszűrése] 2016. november 22. 15:31 Az Eötvös Károly Intézet nem intézet, hanem egy ember (Majtényi), aki intézetnek, sőt, Intézménynek hiszi magát (ennek megfelelően kaszálja be a támogatásokat)." jajonganak at elvtársak..
Bélus
2017. április 05. 01:35
Az Eötvös Károly Intézet nem intézet, hanem egy ember (Majtényi), aki intézetnek, sőt, Intézménynek hiszi magát (ennek megfelelően kaszálja be a támogatásokat).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!