Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Merkel ma még alternatíva nélküli, de a választások után még kevésbé népszerű politikus.
„A tartományi választások eredményei alapján a szociáldemokrata vezetésű SPD–CDU-nagykoalíció tovább folytathatja a munkáját. A 71 tagú schwerini parlamentben ugyanis 36 mandátum jelenti az abszolút többséget és ehhez a 26 mandátumot szerzett SPD-nek és a 16 mandátummal rendelkező CDU-nak megvan a kényelmes többsége. Ám mindez nem feledtetheti a tényt, hogy az AfD a szövetségi köztársaság 16 tartománya közül immáron a kilencedik tartományi parlamentnek is a tagja lesz és a 2016. szeptember 18-án sorra kerülő berlini tartományi választásokon az Alternatíva két számjegyű eredménnyel meghódíthatja a német főváros képviselőházát is. A nagy pártok számára döntő stratégiai kérdés, hogy a jövőben miként viszonyuljanak az AfD-hez, míg az AfD fő feladata, hogy miként képes protestpártból szakpolitikai kompetenciával rendelkező néppárttá válni.
Merkel helyzete saját nagykoalícióján belül mind kényesebb. A Bajor Keresztényszociális Unió (CSU) a merkeli politika korrekcióját követeli és Merkel esetleges kancellárjelöltségének kérdésében csak tavasszal alakítja ki az álláspontját. Sigmar Gabriel, az SPD vezetője élesen bírálja a »megcsináljuk« merkeli céloptimizmusát, és hiányolja azoknak az előfeltételeknek a meghatározását és megvalósítását, amelyek a menekültpolitika sikeréhez elengedhetetlenek lennének. Egy évvel a parlamenti választások előtt a nagy kérdés, hogy a CDU decemberi pártkongresszusa újra Merkelt választja-e a párt elnökének, amely a gyakorlat szerint a kancellárjelöltségét is maga után vonná. Merkel ma még alternatíva nélküli, de a választások után még kevésbé népszerű politikus.”