„Az őszödi beszéd jelentősége és politikai hatása időben és térben is messze túlmutat a 2006 utáni parlamenti cikluson, leginkább nem 2010 előtt, hanem azt követően befolyásolta a magyar belpolitikát. Ha nincs őszödi beszéd, akkor a szocialista pártnak mégis lett volna egy nem túl hiteles, de legalább elmesélhető menekülőútja, hogy nem becsapták a választókat, hanem csak a választások után ismerték fel saját kormányzásuk katasztrofális következményeit.
A beszéddel együtt járó morális bukás mélyebb sebeket okozott az MSZP-nek, mint a kommunista diktatúrához kötődő utódpárti lét. Máig hat, sőt egyre inkább úgy tűnik: teljesen kiheverhetetlen.
2010 óta a baloldal ugyanott tart, ugyanazokkal a stratégiai nehézségekkel küzd, mint akkor. Gyurcsány Ferencet sem lenyelni, sem kiköpni nem tudják.
Az őszödi beszédből és a kormány lemondásának elmaradásából következő radikalizálódás a Jobbik megjelenésével háromosztatúvá tette a magyar politikai térképet, és fél évtizeden keresztül döntő mértékben járult hozzá ahhoz, hogy a jobbközép kormánynak öt éven át kétharmados többsége volt, és ma sem látszik, hogy bármely, önmagát baloldalinak nevező erő egy parlamenti választáson a közeljövőben esélyes kihívóként léphetne fel.”