Néhány gondolat revízióról, meg a „kőbe vésett” határokról

2016. augusztus 22. 13:03

De valóban szélsőségesek azok a magyarok, akik határrevízióról álmodnak? Biztos, hogy minden magyar náci érzelmű, aki szerint igazságosabb, az etnikai-kulturális régiókat jobban figyelembe vevő határokra volna szükség a Kárpát-medencében?

2016. augusztus 22. 13:03
Veczán Zoltán
Facebook

Néhány gondolat revízióról, meg a »kőbe vésett« határokról.

Budapestnek nincsenek területi követelései. A Magyarország és a környező országok közötti határok véglegesek és sérthetetlenek – ezt mondják ki azok az úgynevezett alapszerződések, amelyeket többek között Bukaresttel, Pozsonnyal, Belgráddal és Kijevvel kötött körülbelül húsz éve a magyar állam.

Gesztusaink sajnos nem érték el eredeti céljukat: szomszédaink még most is magyar revíziós törekvésekkel riogatják polgáraikat, és a magyar kisebbség helyzete sem javult érdemben. Mert ugye országaink baráti viszonya mindenek felett áll: negyvenöt évig a szovjetek, huszonöt évig a nyugat miatt vágott kényszeredett mosolyt a magyar diplomácia, beráncigált nagyköveteink és prominenseink hangos fogadkozással utasították vissza a szomszédok vádjait, akik a sokszor legsúlytalanabb magyar szereplő legkisebb rezdülésére is farkast kiáltottak.

Holott magas szintről talán a legerősebb fricska egy tavalyi fénykép volt, amely Orbán Viktor Facebook-oldalára került fel, és egy tusványosi árus standjáról készült, ahol a sok holmi között egy Nagy-Magyarország-kitűző is szerepelt – a miniszterelnök sajtóirodája pedig a román felháborodásra úgy reagált, hogy a fényképen csupán történelmi jelképek láthatóak. De tavaly májusban már egy szelet karaj is elég volt, hogy felébressze egy névtelen román levélíró rettegését, aki azzal kürtölte tele a médiát, hogy őt egy kolozsvári magyar étteremben Nagy-Magyarország alakú hússal szolgálták ki (még szerencse, hogy a bécsi szeletet meg sem látta az étlapon, mert arról minden bizonnyal a második bécsi döntésre asszociált volna).

Mindez egyébként azért is érdekes, mert ugyanekkor Victor Ponta, aki folyton-folyvást a magyar nacionalizmust és revizionizmust ostorozta, tavalyelőtt kijelentette, hogy ő és kormánya »nap mint nap« Románia és Moldova egyesüléséért harcol. Traian Basescu – aki a moldáv állampolgárságot is felvette – Moldova román ősiségét méltatta, nemrég pedig egy nyári egyetemen mondta el, hogy a két ország egyesítéséhez Vlagyimir Putyin orosz elnökkel kell tárgyalni. Moldova egyébként összesen húszegynéhány évig volt Bukarest fennhatósága alatt, egy év kihagyással 1918­ és 1944 között, román többség pedig csak a tatárok 1800-as évekbeli tömeges elűzése után alakult ki a lakosságon belül. Az »ősi román föld« tehát csak annyira érvényes jelző Moldovára, mint Erdélyre.

A román revizionizmus tehát évek óta dübörög, a legmagasabb állami szinttől a segesvári várbazárban kapható, »ősire« sárgított Nagy-Románia térképekig. De miért is lenne károsabb a magyar revizionizmus, mint a román? – teszi fel a kérdést Sabina Fati, a Szabad Európa román szerzője, aki részben a már említett kettős mércét olvassa népe fejére, hozzátéve, ezek a játszmák megnyitják az utat a szélsőséges, irredenta közbeszéd előtt.

Akár egyet is érthetnénk vele, ha nem tenne egyenlőségjelet a két revizionizmus közé, amelyeknél távolabb kevés dolog állhat egymástól. Szomszédunk revizionizmusa, a nagyromán sovinizmus ugyanis nem más, mint ebül szerzett és akképpen elvesztett, friss román hódítások visszakövetelése. 1940-ben kész Trianon-sokkot kaptak, amikor vissza kellett adniuk hazánknak Észak-Erdélyt, éppúgy gyászoltak, mikor a szovjetek visszavették tőlük Észak-Bukovinát és a mai Moldovát. Kétséges, hogy összevethető-e az efféle szerzemények utáni sóvárgás a – százéves keserű tapasztalat alapján – a határainkon túl rekedt honfitársainkat féltő magyar revizionizmussal. Ráadásul hiába közölte elnökként maga Basescu, hogy román részről jogos honvédelem volt a náci Németországgal karöltve '41-ben rátámadni a Szovjetunióra Moldováért, mégis a mai magyar revizionizmust szokás összemosni szélsőséges, nemzetiszocialista eszmékkel. Ennek az erőltetett összekapcsolásnak, amelyet negyven év kommunizmus vert belénk, ma is olyan ereje van, hogy míg a harmincas években még a szociáldemokraták balszárnya is revizionista volt, ma már a parlamenti paletta jobbszélére sorolt Jobbik is inkább elkeni a kérdést.

De valóban szélsőségesek azok a magyarok, akik határrevízióról álmodnak? Biztos, hogy minden magyar náci érzelmű, aki szerint igazságosabb, az etnikai-kulturális régiókat jobban figyelembe vevő határokra volna szükség a Kárpát-medencében? Valóban Hitlerhez hasonlóak azok, akik a nemzeti önrendelkezés alapvető emberi joga mellett törnek lándzsát abban a Romániában, amely lassan száz éve magasról tesz az Erdély megszerzésekor beígért autonómiára? És ha csak egy pillantást vetünk a balkáni országok elmúlt huszonöt évére: valóban kőbe vannak vésve a határok?

A minap jártunk egy kocsmában, az erdélyi Torockón. A tulajdonos szép-szépapja építette a házat, az ajtófélfa kis túlzással öregebb volt, mint maga a román állam. Amikor szóba került a magyar-román alapszerződés, a kocsmáros elmosolyodott. A határok csupán két részegség között a ködbe rajzolt semmik – mondta, és törölgette tovább a poharakat.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ellensúly
2016. augusztus 31. 18:07
Veczán szerintem az MNO legjobb, legkarakteresebb szerzője. Ezt az írást el kellene olvastatni mindenkivel.
velencevisk
2016. augusztus 22. 18:30
Mindent Vissza!
Akitlosz
2016. augusztus 22. 18:13
"amelyeket többek között Bukaresttel, Pozsonnyal, Belgráddal és Kijevvel kötött körülbelül húsz éve a magyar állam. " Valahogyan Baranya, Zala, Vas és Sopron megyékről mindig megfeledkeznek. Vagy talán ezek megyék ősi horvát, szlovén, osztrák földek vagy mi?
Akitlosz
2016. augusztus 22. 18:11
Érdekes, hogy állítólag "demokrácia" van meg olyan, hogy "népek önrendelkezési joga", eldöntheti egy egy település, hogy önálló akar-e lenni, vagy egy másik része és azt is, hogy melyik megyéhez tartozzon. De az országhatárokról, arról, hogy egy település melyik országhoz tartozzon tilos népszavazni. Olyan szépen beszélt Clinton elnök Koszovó függetlenné válásakor. Kár, hogy azok a szép elvek úgy tűnik csak és kizárólagosan Koszovóra érvényesek, sehol máshol senkire.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!