Kína összességében is egy súlycsoport az USA-val, de egyes területeken messze elöl jár
Lehet Kínát szankcionálni, de vissza fognak ütni, úgy, hogy az fájjon.
A törvénykezésnek olyan gazdasági és politikai következményei vannak, mely tekintettel van a nők szükségleteire, de nem ismeri fel a férfiak igényeit. Interjú.
„2011-ben tartott egy rövid, de annál provokatívabb TED előadást, felhívva ezzel a figyelmet, hogy a férfiak a változás görbéjén rossz irányba haladnak, s hogy valamit tennünk kell, hogy »fajunkat a meztelen csigák szintje fölött tartsuk«. Azóta Nikita D. Coulombe-al közösen megírták a Nincs kapcsolat- hová lettek a férfiak című könyvet. Mit lát most? Mi az oka az erősebbik nem válságának?
San Francisco-ban élek, ami azt hiszem a leggyönyörűbb városok egyike a világon, de azt látod az embereken, hogy mobil telefonnal és fülhallgatóval a fülükben mászkálnak, kezükben egy Starbuck’s-os kávéval. Bemész egy kávézóba, senki nem beszél senkivel, mindenki a számítógépébe bújik, vagy szelfizik. Senki nem néz a valóságba. Miért is tennék, hiszen ott a virtuális tér, mely garantálja a gyors visszacsatolást, eredményt, kielégülést. A telefon és a számítógép mindig kéznél van, ahol néhány gombnyomással indul a videojáték és a pornó. Az előbb ugyan San Francisco-t említettem, de ugyanezt tapasztaltam Angliában, Lengyelországban és Kínában is. Persze, régen is voltak normákat feszegető fiatalok, gondoljunk csak a hippi korszakra, a »szex, drog, rock ’n’ roll« jelmondatra. De ez most más.
Miben más?
Észre kell venni, a férfias férfi átalakulóban van.
Ahhoz, hogy viselkedésüket megértsük, célszerű három szintet körbejárni: az egyén, a helyzet és a rendszer szintjét. Ha az egyéni szintet nézzük, sok fiatalemberre jellemző a félénkség, miközben hiányzik belőlük az impulzivitás és a lelkiismeretesség. A helyzet értékelésekor azt is figyelembe kell venni, hogy sokan szilárd, elvárásokat támasztó apakép nélkül nőnek fel, miközben kontroll nélkül hozzáférhetnek online pornográf tartalmakhoz, videojátékokhoz.
És mi a helyzet rendszerszinten?
Beszélhetünk arról, hogy a törvénykezésnek olyan gazdasági és politikai következményei vannak, mely tekintettel van a nők szükségleteire, de nem ismeri fel a férfiak igényeit. Emellett figyelembe kell venni a média hatását, a munkahely hiányát. Sok országban az iskolarendszer egész egyszerűen kudarcot vallott – mert nem képes felkelteni és fenntartani a fiatal férfiak kíváncsiságát. Nem elhanyagolható továbbá a környezeti hatások okozta élettani változás sem, melyből következik, hogy egyre csökken a tesztoszteronszint. Ez a több irányból jövő támadás nehezíti a saját célok meghatározását.
Számos tényezőt felsorolt, melyek külön-külön is elég nagy hatással bírnak. Sokadszorra említi a videojátékot és a pornót. Miért éppen ezeket látja a legnagyobb veszélyforrásnak?
Félreértés ne essék, semmi baj nincs a videojátékokkal, hiszen fejleszti a problémamegoldó készséget, a reflexeket és baráti összejöveteleknek is jó apropója lehet. Magában a pornó sem akkora probléma, ha annak alkalmi fogyasztásáról van szó, vagy az illetőnek van összehasonlítási alapja, s tudja, mi történik a valóságban. A hangsúly a mértéktartáson van. Ha valaki túl sok időt tölt a virtuális térben, szociálisan elszigeteltté válik, kapcsolatai leépülnek, társas készségei fejlesztésére egyre kevésbé érez motivációt. Ezekkel a szélsőségekkel a kutatások kapcsolatba hozták az elhízást, a szorongást, az impulzivitást, az agressziót és a gyengülő teljesítményt az iskolában/ munkahelyen. A túlzásba vitt pornó pedig irreális képet fest az intimitásról, az igazi párkapcsolatról és a saját testünkkel kapcsolatos elvárásokról.”