Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Nem tudhatjuk, pontosan hogyan fog működni a szabad világ gazdasága. Nem tudhatjuk, hogyan fogják lakosai előállítani azokat a termékeket és szolgáltatásokat, melyek felett most az állam, erőszakkal monopóliumot tart fenn.
„Valójában a legnagyobb bizonyíték arra, hogy az állam szolgáltatásait sokkal hatékonyabban állítaná elő a szabad piac az, hogy ezeket a szolgáltatásokat az állam is képes előállítani. Ha az állam képes létrehozni ezeket a javakat és szolgáltatásokat, még úgy is, hogy nem állnak rendelkezésére a nyereség vagy veszteség adata, tehát nincs módja tudni, helyesen végzi-e a munkáját és a szolgáltatás előállítása mellett egy hatalmas bürökrata osztályt is pénzelnie kell, a szabad piac vállalkozói úgyszint képesek létrehozni azokat, méghozzá sokkal hatékonyabban, mint a központi hatalom.
Továbbá onnan is tudjuk, hogy a piac hatékonyabb, mint a központi tervezés, hogy nem önként vásárolunk az államtól, hanem kényszerítenek rá. Ha az állam hatékonyabban elégítené ki a társadalom igényeit, mint a piac vállalkozói, természetes lenne, hogy mindenki, önként fizessen az államnak, az pedig terjeszkedjen a gazdaság minden területére, kiszorítva onnan a vállalkozókat. Pénzzel azt támogatják a társadalom tagjai, akik úgy képesek felhasználni a számukra rendelkezésre álló erőforrásokat, hogy azok a legtöbb értéket hozzák létre a többiek számára, és ha az állam ebben jobb munkát végezne, mindenki boldogan és önként vásárolná az állam útjait, egészségügyi és oktatási szolgáltatásait.
Ezeket az előfeltevéseket figyelembe véve elkezdhetjük építeni a szabad társadalmat. Amikor ezen az úton haladva azt vizsgáljuk, hogyan működne bizonyos szolgáltatás egy központi, kényszerítő hatalom nélkül, először azt kell megvizsgálnunk, hogyan működik az most. Például az igazságszolgáltatás ma úgy működik, hogy a bűntény áldozatát ismét kirabolja az állam adókon keresztül, majd abból megpróbálja előkeríteni a tettest, viszont nem tartozik semmilyen felelősséggel és nem köti semmilyen szerződéses egyezség, így ha nem sikerül előkeríteni a bűnözőt, a rendőrség egyszerűen vállat von. Ha mégis sikerül, az áldozattól még több pénzt rabol el az állam, hiszen neki kell kifizetnie a bíróságot, majd pedig egész életében az ő adójából szállásolják el és etetik börtönökben azt az embert, aki életére tört. Ez egy olyan üzleti modell, amelyet igen nehéz lenne bárkinek is eladni önkéntes alapon.”