A csodától. Mert csodák vannak. Csodák nélkül más volna a világ, a szellem, a műveltség, az egyetemes kultúra.
Az álkatarzisok megtartói a szellemi restség és a butaság vak, siket őrei: a giccsek, alternatív sznob különcködések, lektűrök stb.
A katarzis sosem közhelyekből épül. Vagy ha fel is használja ezeket, akkor más, új pozícióba helyezi a közhelyet. Mintegy illusztrálja vele a mögötte vonuló gondolatot, érzelmet. De semmiképpen sem értékeli, értelmezi, vagyis nem azonosul vele.
A katarzis mindig aktuális.
A közhely mindig nosztalgia.
A közhely eleve katarzisra képtelen.
A katarzis igazán tökéletes formában kimondhatatlan, definiálhatatlan marad, mintha maga e jelenség ezzel is, a közhellyé válás ellen védekezne. A katarzis sejtelem, a ki nem mondott gondolat világában érhető utol. Talán ott lapul a Kékszakállú herceg várának utolsó ajtaja mögött.
Mennyire könnyedén kimondható és definiálható azonban a közhely. Ez a fantáziátlan, elkoptatott, felesleges szavakba zárt unalom volna mégis a katarzis ellenpólusa? Ilyen átlátszó volna ez a szembenállás. Mégis, a közhely, a benne hamisított ál-katarzis rendszeresen meg tudja téveszteni jelentéktelensége ellenére, könnyed semmit mondásával a hétköznapi világot?
Talán. Bár kilóg a lóláb. És ilyenkor el kell fogadni még a hazugságot is. Ilyenkor etikai kompromisszumot kötünk: „nem is olyan rossz”, vagy „kicsi, buta, de mégis a mienk”–szerű kiegyezésekkel nyugtatjuk meg háborgó, eredendő jó ízlésünket.
Igen, megközelítőleg valahogy hasonlóan történik ez a színház kisipari megoldásokban működő műhelyeiben.
Bizonytalankodom. Mert minden tudásom sejtés. Még a másoktól átvett, átplántált, olvasott, tanult tudás is lebegő sejtéssé válik. Így lesz tán egyetemes. Ebben reménykedem. Amikor már nem tudom, honnan származik az ötlet, a gondolat, az „isteni szikra”, azt sem tudnám megállapítani, hogy mikor, miért, hogyan jött? Nem sejtem már a szórendet sem, sőt, az ürügyét sem az olvasottaknak, hallottaknak, nézetteknek. Akkor már feloldódnak a szavak és sejtelmesekké válnak, akkor végül az enyémek lesznek. Különös folyamat. A tudás sosem egy proccos idézet, még kevésbé jelszó. Tán a lebegő szellem utólag rekonstruálhatatlan játszadozása felnőttnek vélt énemmel.