Így huny szemet Európa a lopakodó török diktatúra fölött

2016. március 18. 14:14

Erdogan rezsimje a 2013-as Gezi téri zavargások brutális elfojtása óta egyre kevesebb fenntartással használja a rendőrség és a bíróság intézményeit a politikai ellenségei és kritikusai ellen.

2016. március 18. 14:14
Daniel Corsano
Danube Institute
Erdogan rezsimje a 2013-as Gezi téri zavargások brutális elfojtása óta egyre kevesebb fenntartással használja a rendőrség és a bíróság intézményeit a politikai ellenségei és kritikusai ellen. Még ebben az évben gyanús korrupciós vizsgálatok segítségével megszabadult több miniszterétől, majd megvádolta kritikusait, köztük Gulent és Hizmet nevű mozgalmát is, hogy kormányváltásért szervezkednek. Azóta több újságíró is börtönbüntetést kapott »terrorista propaganda terjesztéséért«. Akarcesme elődje 2014. októberében került börtönbe egy Twitter-posztért, ő maga pedig tavaly felfüggesztett börtönbüntetést kapott a posztjára érkező reakciókért. És ez csak kettő az elmúlt másfél évben kezdeményezett közel kétezer bírósági tárgyalás közül török állampolgárok ellen, Erdogan megsértése miatt, ami bűncselekménynek számít.

Angela Merkel és Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, eközben /áttörésről beszélt a Törökországgal folytatott tárgyalásokban, miután Ahmet Davutoglu miniszterelnök belement az Európába illegálisan érkezett bevándorlók kicserélésében Törökországban rekedt szíriai menekültekre. A törökök további hárommilliárd euró segélyt kérnek, illetve azt, hogy júniusra megkapják a vízummentességet az unióban. A megállapodás részleteit egy 17-án és 18-án dolgozzák ki.

Törökország tagságát nem rég még a liberális demokrácia értékeinek előmozdításához kötötte az EU, most azonban mintha fontosabbá vált volna a migrációs válság kezelése. Barack Obama amerikai elnök és több Európai vezető is kifejezte ellenérzéseit a szólásszabadság gátlástalan eltiprása ellen, de egyelőre úgy néz ki, az európai vezetés hajlandó szemet hunyni felette a migrációs válság kezelésében nyújtott segítségéért cserébe. Nem tudjuk még, mennyire lesz hasznos a törökök segítsége, de Akarcesme szerint hosszútávon nagyobb veszélyt jelent az, ha hagyjuk diktatúrába süllyedni a legdemokratikusabb muszlim többségű országot.
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illiberator
2016. március 19. 15:29
Érdekes most az EU főbb vezetői most nem finnyáskodnak; ősszel Törökországot, de még Görögországot is nem biztonságos országnak minősítették. Bírósági döntés értelmében ezért mentesült Görögo. a Dublini Egyezmény azon pontja alól, hogy a migrókat oda kell visszavinni ahol először EU földre léptek.
Vezetéknév Utónév
2016. március 19. 12:49
Érdemes Törökoszágra figyelni, ilyen jövő vár ránk is.
Vlagyimir Iljics
2016. március 18. 20:20
A leg progresszívebb és felvilágosultabb iszlám ország. Sajnálatos hogy ilyen középkorban ragadt "kultúra" és "civilizáció" az iszlám, de hát ez van... Ebben a felhozatalban a törökök megússza a legjobbak, és lényegében úttörők... Saját érdekünk is, hogy segítsük őket ezen az úton, a szellemi (és persze egyéb) felszabadulás felé...
Megtalálta
2016. március 18. 14:42
Hiba lenne a törököknek vízummentességet adni. Sokkal több közös vonása van az EU-nak és Oroszországnak, mint az EU-nak és a törököknek. Persze Oroszország nem EU-konform, de Kína sem Usa-konform, gazdaságilag mégis képesek a szoros együttműködésre. Néha van egy kis morgás, hogy jaj, Kínában a jogok, de semmi extra. Egy hasonló együttműködés létrejöhetne az EU és Oroszország közt. Az iszlám világot meg jobb lenne elfelejteni ebből a szempontból.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!