Szélsőségek térnyerése: ki a felelős?

2016. március 08. 09:33

Az EU gazdasági, politikai és társadalmi nehézségei teremtették meg a környezetet a radikális pártok népszerűségének növekedéséhez, ezért a probléma okát Brüsszelben, s nem pedig Moszkvában kell keresni.

2016. március 08. 09:33
Árpási Botond
Danube Institute

„A nyugati vezető politikusok Oroszországot vádolják a szélsőséges pártok térnyerésével Európában. Ez a gondolkodásmód azonban összekeveri az okot az okozattal: az EU gazdasági, politikai és társadalmi nehézségei teremtették meg a környezetet a radikális pártok népszerűségének növekedéséhez, ezért a probléma okát Brüsszelben, s nem pedig Moszkvában kell keresni − olvasható a Foreign Policy honlapján megjelent elemzésben, melynek szerzője Scott Radnitz.

»Vezető politikusok arra figyelmeztetnek, hogy a szélsőséges pártok támogatása része azon orosz szándékoknak, hogy a közvéleményt Moszkva neki tetsző módon tudja befolyásolni« − olvasható Scott Radnitz cikkében. Elemzések szerint a Kreml továbbá nemzetközi hírcsatornájával, propagandájával próbálja befolyásolni a közhangulatot. Mindezek egy hibrid hadviselés módszerei is lehetnek az ukrajnai határozott katonai fellépés mellett.

Az Európai Unió belső nehézségei miatt számos szavazó a radikális pártok felé fordult. A görög Arany Hajnal vagy a magyarországi Jobbik pártok és támogatóik felnéznek egy olyan karizmatikus egyéniségre, mint Putyin. Az egykor alacsony támogatottságú pártok, mint a brit Függetlenségi Párt vagy a francia Nemzeti Front ma már meghatározói tényezői a politikai életnek. Élesen elhatárolódnak a többi párttól, a mélyebb európai integrációtól, valamint az Oroszország elleni szankcióktól.

A szerző felhívja a figyelmet, hogy a vádak nem megalapozatlanok. »Amióta Oroszország Európa által egységesen támogatott szankciókkal szembesül, nem meglepő, hogy az egység bomlasztásán munkálkodik.« A Kreml oszd meg és uralkodj politikája hasonlatos ahhoz, amikor a posztkommunista országokat a NATO és az EU igyekezett magába olvasztani az orosz törekvésekkel szemben a '90-es években.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
madarasi.abel
2016. március 08. 19:53
LOL
Karbantartó9
2016. március 08. 17:46
"Szélsőségesek térnyerése, ki a felelős?" Ki a szélsőséges? Szerintem a balliberális banda, a szélsőséges, gyűlölködő, kirekesztő magatartásával. Ki a felelős? Ők maguk! És mi, hogy eltűrjük, hogy a szart szagoltatnak velünk és elvárják, hogy ne fintorogjunk!
KannibálTatárÚr
2016. március 08. 14:22
Még az SZU is meghagyta - legalábbis formálisan - a függetlenségünket. Az EU azt is elveszi. Ma kellene népszavazást rendezni az EU-ban a csatlakozásról, amikor már ismerjük, mibe léptünk.
pollip
2016. március 08. 12:33
Brüsszel mindig másra akarja kenni a saját hibáit. Pl migránsügyben azt mondta pár hónapja, hogy jó a kvóta, csak a tagállamok nem akarják betartani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!