Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
A Weltwoche-interjúban egy teljesen zagyva, ellentmondásos, összeesküvésekkel teli világmagyarázatot tár elénk a magyar miniszterelnök, és csak bízni tudunk benne, hogy nem alufóliasapkával a fején fogadta a svájci újságírókat.
„A Weltwoche-interjúban egy teljesen zagyva, ellentmondásos, összeesküvésekkel teli világmagyarázatot tár elénk a magyar miniszterelnök, és csak bízni tudunk benne, hogy nem alufóliasapkával a fején fogadta a svájci újságírókat. (...)
Lehetne viccelődni arról, hogy Orbán a chemtrailt miért hagyta ki. De ennél az ügy fontosabb. Orbán olyan dolgokat mondott ki, amelyeket ő és környezete bizonyosan komolyan gondol. Az már persze nem a véletlen műve, hogy éppen ugyanazt gondolja komolyan, amit az orosz propagandacsatornák – a RussiaTodaytől a SputnikNews-on át az M1-ig – harsognak. Orbán azonban nem csupán egy primitív összeesküvés-elméletet mond ezzel fel, de a tudatlanságát is bizonyítja.
Az európai nemzetállamok ugyanis éppen azon baloldali gondolkodásnak, a 18-19. században baloldali ideológiaként megjelent nacionalizmusnak a teremtményei, amelyet ő most éppen a nemzetállamok felszámolásával vádol. A nemzetállamiság és a nacionalizmus kritikája Európában jobboldalról, konzervatív oldalról született meg legelőször, elvégre már a birodalmak – köztük az 1918. előtti Magyarország – is éppen a nemzetállamok felettiségről szóltak. Csak aztán jöttek a nacionalizmusok, és szétverték őket. A magyar történelemben például 1920. június negyedikével győzedelmeskedett az a nemzetállami logika, amit Orbán védelmez. Örülhet hát Trianonnak.
Magyarország számára a nemzetállamiság korszaka területének és jelentőségének csökkenését jelentette. Valódi jobboldaliak, mint például a katolikus gróf, Coudenhove-Kallergi már az első világháború és főleg annak békediktátumai által teremtett nemzetállami széttagoltság miatt felismerték, hogy Európa érdekeit nem az szolgálja, ha népei nacionalistaként nemzetállamokra osztódnak, és megosztva, erőtlenül állnak a világpolitika és a világpiac színpadán. (...)
Nem Európát védi, és nem a magyar emberek érdekeit nézi, aki az ukrán vagy a közel-keleti válság idején akarja Európát újra nemzetállamokra daraboltatni, és holmi gonosz összeesküvésként tekint az amúgy katolikus európai politikusok gondolataként megjelent európai szuperállamra. Azonban nem is a levegőbe beszél a magyar miniszterelnök. Valakiknek ugyanis tényleg szolgálja ilyenkor az érdekét.
A tuggyukkik könnyen kitalálhatóak. Talán legközelebb nem a budai várat, hanem a Kremlt kéne a Weltwochének Orbán mögé montíroznia. De persze akkor nem tüntetnék ki Köppelt sem a svájci-orosz sajtódíjjal.”