A NATO főtitkárhelyettese növelné a tagállamok védelmi kiadásait
A katonai szövetségben abból indulnak ki, hogy az USA nem fordít hátat a közösségnek, betartja vállalt kötelezettségeit – mondta Boris Ruge.
Régóta érett az orosz–török incidens: NATO-jelentések szerint is többször megsértették a török légteret az orosz harci gépek.
„Emellett Moszkva számára elég rosszkor jött a konfliktus: a párizsi merénylet után olyan falak dőltek le, amelyeket régóta szeretett volna megmászni. Hollande telefonon egyeztetett Putyinnal a Szíriára vonatkozó titkosszolgálati információk megosztásáról. A G20-csúcson az amerikaiak újra leültek az oroszokkal tárgyalni a Közel-Keletről.
Más kérdés, hogy Putyin az ilyen helyzeteket szereti felhasználni belpolitikai kommunikációjában. Most a törököket egyenesen azzal vádolta meg, hogy az Iszlám Államnak dolgoznak azzal, ha lelövöldözik a terror elleni háborúban harcoló orosz gépeket. A terror elleni háború a putyini retorikában több mint egy évtizedes, egész Csecsenföld ebben a narratívában borult vérbe. Tehát számíthatunk még súlyos szavakra, Putyin fel fogja használni ezt az alkalmat arra, hogy megossza a nyugati szövetségeseket.
Ennek kockázata pedig az, hogy a hazai retorika a külpolitikában is keményebb vonalra viszi Putyint és a Kreml kommunikációját.”