„Konkrétan a biodinamikus borkészítéssel kapcsolatban: Elsősorban kiforrott, alkalmazható filozófiának, bizonytalan útnak vagy a piacnak küldött marketingüzenetnek tartod inkább? Miért?
Mindkettőnek. Kezdjük a piacnak küldött marketingüzenettel. A marketingnek van manapság egy pejoratív tartalma. Teljesen tévesen. A marketingkommunikáció nem más, mint egy értékrendszer közvetítése. Amikor azt mondja egy reklám, hogy ettől a mosóportól szép tiszta lesz a ruhád, akkor mosóporgyártó a tiszta ruháért való elkötelezettségét kommunikálja. Ez persze lehet egy hazug kommunikáció, de mindenképpen erről szól a történet. A biodinamikus szemléletmód egy értékválasztás és egy filozófia. Aki ezt az értékrendet osztja, és ebben a fiozófiában hisz, az beszéljen is erről, és mondja is el, hogy ő ezt csinálja. Ha pedig kommunikál akkor az már marketing. A biodinamikus szemléletmód alapvetően egy organikus, természetes és a termőhelyet egy élő egységként látó és kezelő felfogás. Ezt a felfogást képviselni és erről beszélni szerintem korrekt és helyénvaló dolog. Röviden fogalmazva, a bortermelőnek a saját értékválasztásáról kommunikálnia egy marketingeszköz.
Magát, mint szőlészeti technológiát én a biodinamikus modellt nem tartom egy az egyben követendőnek. Minden tiszteletem azok iránt, akik viszont igen, de nekem a természettudományos igényeimet nem elégítik ki az olykor ezotériába hajló misztikus magyarázatok. Lehet, hogy túl kockafejű vagyok, de én szeretek minden technológiai döntés mögött növény- vagy talajélettani folyamatokat és rendszereket látni. Szeretem tudni a pontos biokémiai alapokat. Ebből a szempontból nekem a biodinamikus szemlélet homeopátiás része értelmezhetetlen. De mondom, minden tiszteletem azoké, akik számára viszont nem az. A biodinamikus művelésmód nem magáról a technológiáról szól, hanem rólam, aki azt nem érti, és arról, aki viszont igen. Ugyanakkor a biodinamikus szemlélet sarokpontját alkotó komposztkészítést és kezelést teljesen jónak és használhatónak tartom. Sőt, értem is a lényegét. Tulajdonképpen nem más ez, mint hogy a talaj mikrobiológiai közösségét adott módszerrel felszaporítjuk és átteleltetjük. A talajéletnek és a talaj dinamikájának ez egyértelműen jót tesz. Ahogy egyébként a biodinamikus növényvédelmet is szimpatikusnak tartom, mert inkább fújjon valaki őrölt kristályt ivóvízzel és kamillával mint fukusima-nagaszaki vegyszerbombát.