Budapesten nincs szükség újabb holokausztközpontra, de az együttélés derűsebb emlékeinek felidézésére igen. Hosszú évek óta tartó válsága után most úgy látszik, a múltfeldolgozás intézményesülése Magyarországon zsákutcába jutott.
„A vészkorszak emlékezetének azonban nincs szüksége még egy tárlatra. Annál nagyobb szükség volna a zsidók magyarországi integrációjának, a közös történet szívderítőbb időszakainak megörökítésére, amit megszakított a kirekesztés, a pusztítás. A vészkorszak emlékezete terhes, fájdalmas örökség, ami szétválaszt, az azt megelőző száz esztendő tudatosítása: a zsidók befogadásának és a magyar társadalom modernizációjának története, melyhez a zsidók hozzájárultak, inkább összeköthet. A magyar zsidó történeti múzeumból: a magyar történelem egy sajátos metszetéből tudást és érzelmi közösséget meríthetnének zsidók és nem-zsidók.
Mindez persze egyszerre túlságosan racionális, és egyben túlságosan álomszerű. A közéleti folyamatok és a magyar emlékezetpolitika mechanizmusát ismerve, vajmi csekély a valószínűsége, hogy a mérvadó szereplők – az állam és a zsidó érdekképviselet különböző szervezetei – a homlokukra csapnának és felkiáltanának: »Hogy ez eddig nem jutott az eszünkbe!«.
De legalább ne mondhassák, hogy nem szólt senki.”