Ezzel elérkeztünk tehát a második szinthez, az érvényesítéshez. Ez a hajtóereje minden embernek és minden társadalomnak. Ha van egy gondolat, egy eszme, akkor azt természetünkből fakadóan kívánjuk érvényesíteni akár más emberek érvényesítési szándékával szemben. Mindezekből az következik, hogy életünk megkerülhetetlen eleme az érdekérvényesítés. Érdeket kell tiszteletben tartani, közösségi, egyéni érdeket védeni vagy épp érvényesíteni.
A harmadik és egyben a legelemibb szint pedig maga az érdek. Az érdekek pedig olyannyira az emberi természet alkotóelemei, hogy ha egy hasonlattal kellene leírni, akkor nyugodtan nevezhetjük őket az emberi természet atomjainak. Ahogy az atomokat is lehet még elemibb részekre bontani, úgy az emberi természet esetében sincs ez másképp.
Az ember születése után nem sokkal megismerkedik a két legalapvetőbb meghatározással, a jó és a rossz fogalmával. Ezek mentén alakítja és fejleszteni saját önképét magáról és a világról. A jó és a rossz a legalapvetőbb felosztása az emberi természetnek. Csak ez ember képes természetes erkölcsi mivoltánál fogva különbséget tenni jó és rossz között. Ez a két fogalom az amely alapjaiban meghatározza és rendezi értékvilágunkat a gyerekkor egyszerű példázataitól kezdve egészen a legnagyobb politikai összecsapásokig. A jó és rossz szerepe nem változik. Idővel komplexebb lesz és sok minden átértékelődik de ez a két fogalom végig kíséri az embert egész életén keresztül. Ezek alapján él, gondolkodik és cselekszik. Mint ahogy protonok és a neutronok esetében, ez a két fogalom alkotja az emberi természet atommagját. Ezen két fogalomhoz való viszonyulásunk az emberi létszerveződés legkisebb egysége. A közösségben létrejövő összes interakcióban jelen van. Az alapvető politikatudományi meghatározás szerint a családban létrejövő érdekérvényesítés még nem de a családnál nagyobb közösségekben történő érdekérvényesítés már a politika tárgykörébe tartozik. Viszont ha még ennél is tovább akarjuk atomizálni a dolgot, már abban hogy két ember érintkezik és személyi identitásukból fakadóan mindketten képviselnek valamilyen érdeket, valamilyen irányba igyekeznek terelni az interakciót, tehát érdekükből fakadóan próbálják úgy irányítani az interakció menetét, hogy abból nekik valamilyen fajta haszon vagy előnyösebb pozíció származzon. Ez maga politikacsinálás, hiszen azzal hogy egy interakció során érdekeinket képviselve hatással voltunk egy másik személyre, azzal már befolyásoltuk nem csak az ő személyes értékvilágát, de az ő közvetlen környezetét is, illetve a saját értékvilágunkat és a saját környezetünket is.