„Az alábbi nyílt levelet, 13 másik európai liberális és libertárius szervezettel együtt, a Szabad Piac Alapítvány is aláírta:
Közös, nyílt levél a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerségről (TTIP) az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, az Európai Bizottságnak és az EU tagállamok nemzeti parlamentjeihez
2015, május 5.
Címzettek:
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke
Az EU-tagállamok nemzeti parlamentjei
cc. Cecilia Malmström, kereskedelmi biztos
cc. az Európai Unió tagállamainak állandó képviseletei
Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok jelenleg tárgyalásokat folytat a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerségről – egy átfogó szabadpiaci és befektetési egyezményről, ami TTIP néven vált ismertté. A tárgyalások középpontjában a vámok és a kereskedelmet nehezítő szabályozások csökkentése, a befektető és az állam közötti viták rendezése (ISDS) áll, és annak elérése, hogy a kisvállalkozások jobban részt tudjanak venni az EU és az Egyesült Államok közti kereskedelemben. Az EU-ban az egyezményt be kell mutatni az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is, és mindkettőnek egyet kell érteni az eredményeivel. Ezek után mind a 28 tagállam nemzeti parlamentjének jóvá kell hagynia.
A fejlett országok között a nagyobb mértékű nemzetközi kereskedelem egyöntetű, megfoghatógazdasági előnyöket hoz az összes fél számára. Amíg az előnyök elosztását és nagyságát lehet vitatni, a szabadabb kereskedelem nyilvánvalóan több jólétet hoz, nem pedig kevesebbet.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy demokráciákban nem az országok vagy a kormányok kereskednek egymással, hanem az emberek – fogyasztók és cégek – azok, kiknek találmányaik és termékeik áthidalják a nemzetek határait. Az emberek – fogyasztók és cégek – a szabad kereskedelem szereplői és jótevői. Így tehát a kormányok feladata nem az, hogy korlátozza az emberi cselekedeteket, hanem hogy elősegítse azokat. A kormányoknak nem azt a kérdést kéne feltenniük, hogy »Mennyi szabad kereskedelmet engedjünk meg?« hanem »Mit tehetünk azért, hogy több kereskedelmet segítsünk elő?«