„Portfolio: Hogyan értékeli a friss egész éves magyar GDP-adatokat, illetve a váratlan év végi gyorsulást? Mennyiben látja fenntarthatónak a dinamikus növekedést idén és jövőre, tekintettel a 2007‒2013-as uniós forrásfelhasználási ciklus kifutására, illetve a 2014‒2020-as ciklus elindulására?
Gazdasági fordulat nélkül folytatódhat Magyarország lecsúszása - InterjúChikán Attila: Valóban meglepő volt bizonyos mértékig ez a növekedés. A legtöbb elemző, és magam is, alacsonyabb értékre számított. Az azóta megjelent vélemények elég megbízható támpontokat adnak arra, hogy mi lehetett ennek a váratlanul magas növekedésnek az oka. Azt gondolom, hogy továbbhúzódtak, összegződtek azok a kedvező körülmények, amelyek a korábbi negyedévek növekedését is meghatározták. Az EU-s források tovább áramlottak az országba, ezek jórészt állami fejlesztési csatornákhoz is kapcsolódtak. Az állam szerepe jelentős volt: csaknem 300 milliárd forintot osztottak ki decemberben az európai uniós források maradék részéből. Megjelenik a magas növekedésben a fogyasztói kereslet növekedésének hatása (részben a rezsicsökkentés következményeként), illetve a jegybanki hitelprogram is.
Összességében azt gondolom, hogy az év végi gyorsulás örvendetes jelenség, de a sok egyszeri hatás miatt nem vonnék le belőle hosszabb távú következtetéseket.
A valódi kérdés az, hogy ebben az évben ez milyen módon tud folytatódni. Szerintem a lassulás valószínűleg be fog következni. Az uniós forrásokkal kapcsolatos áthúzódás mértéke nem lesz olyan hatású, mint az előző évi felhasználás, illetve még nem fognak eléggé beindulni azok a támogatások, amelyek az új ciklusra vonatkoznak. Ugyanakkor a gazdaság problematikus elemei megmaradtak, bár egyelőre csak a növekedés lassú csökkenését okozzák. Ha visszaemlékszünk, a legtöbben - én is - a korábbi időkben is a gazdaság lassú helyzetromlását, a növekedés lelassulását hosszabb távra jósolták, jósoltuk előre. (…)
P.: Mennyiben gátja az elmúlt évek válsága annak, hogy megfelelő önerővel rendelkezzenek a kkv-k az uniós források lehívásához? Milyen kormányzati intézkedésekre lenne szükség a cégek önerő-problémájának enyhítésére?