Elegük van a demokráciából, a brit fiatalok a diktatúrában hisznek
Többségük egy erős kezű diktátort látna legszívesebben az ország vezetőjeként.
Felmerül a kérdés, hogy egy ország azonos történelmi és kulturális múlttal rendelkező népének felfogása hogyan térhet el ma annyira egymásétól, mint a Németország keleti és nyugati felében élőké.
„Általános vélemény szerint, amilyen hirtelen feltűnt a mozgalom, olyan gyorsan el is tűnik majd. Ez vágyálom. A Pegida mögött máris ott van egy szervezett párt, az Alternatíva Németországért (AfD), amely szívesen ad helyet nacionalista, fajgyűlölő, antiszemita nézetek képviselőinek. (Programjában szerepel az EU-ból, a NATO-ból, az euróövezetből való kilépés, a német határok lezárása a menekültek előtt.) Az AfD nem került be a Bundestagba, de tagja a szászországi tartományi parlamentnek, és vannak képviselői az Európai Parlamentben is. Továbbá azért sem hiszek a Pegida gyors eltűnésében, mert a tüntetésein is részt vevő tízezrek azt mutatják, hogy ezeknek a nézeteknek van komoly támogatottságuk a társadalomban. Megfigyelők szerint az AfD hamarosan bekerül három további keletnémet tartomány parlamentjébe és a következő országos választások után a Bundestagba is.
A Pegida és az AfD is az egy kori NDK tartományaiban honos. Innen származnak, itt vertek gyökeret. Az újraegyesítés után itt erősödött meg a nyugati tartományokban jószerével eltűnt neonáci NPD. És itt van a legtöbb választója annak a Balpártnak is, amelynek parlamenti frakcióvezetője az a Gregor Gysi, aki röviddel ezelőtt kijelentette: »Az NDK jogállam volt, hiszen voltak törvényei«. Felmerül a kérdés, hogy egy ország azonos történelmi és kulturális múlttal rendelkező népének gondolkodása, felfogása hogyan térhet el ma annyira egymásétól, mint a Németország keleti és nyugati felében élőké. Társadalomtudósok a diktatúra és a liberális demokrácia emberi karakterre, mentalitásra gyakorolt hatása közti különbségben látják az okot. Szerintük negyven év diktatúra generációkon át rányomja bélyegét az emberek gondolkodására akkor is, ha már demokráciában élnek. (Nem ártana nekünk sem elgondolkodni ezen.)”