Megvadultak a románok, Spanyolország útját követik: sokkoló váddal támadják Magyarországot
Komoly üzletet akadályoznának meg.
Ponta hivatalosan ügyészként dolgozott abban az időszakban, amikor titkos ügynök volt, ami azt jelenti, hogy az igaszagügyi rendszerben betöltött munkaköre csak fedőfoglalkozásként szolgált. Ez pedig rendkívül aggályos.
„Lehet-e államfő egy volt titkos ügynök? Kevésbé fejlett, vagy, hogy divatos kifejezéssel éljek, illiberális demokráciákban ennek semmi akadálya, hiszen Vlagyimir Putyin is KGB-ügynök volt, mielőtt orosz cár, akarom mondani elnök lett volna. Ismerve továbbá a romániai demokrácia minőségét, vagyis meglehetősen illiberális voltát (hangsúlyozom századjára: nem ideológiai, hanem államberendezkedési szempontból), még csak a vállunkat sem lenne érdemes megrándítanunk arra az eshetőségre, hogy Victor Ponta, Románia miniszterelnöke, és a novemberi elnökválasztás legnagyobb esélyese netán tényleg titkosügynök volt 1997 és 2001 között, ahogy azt a jelenlegi, és nem kevésbé selyma államelnök, Traian Băsescu világgá kürtölte. Nem mellékes körülmény azonban, hogy Ponta hivatalosan ügyészként dolgozott abban az időszakban, amikor titkos ügynök volt, ami azt jelenti, hogy az igaszagügyi rendszerben betöltött munkaköre csak fedőfoglalkozásként szolgált neki arra, hogy tényleges feladatát, a spionkodást ellássa. Ez pedig rendkívül aggályos.
Mert az igazságszolgáltatás egy liberális demokráciában teljesen el van választva a többi hatalmi ágtól (a végrehajtóitól és a törvényhozóitól), miközben a titkosszolgálatok a végrehajtói hatalmi ágnak talán legjelentősebb pillér-intézményei. Ezzel szemben Ponta esete azt bizonyíthatja, hogy Romániában nem a jog uralma tartja féken a politikai és törvényhozó hatalmat, meg úgy általában az egész társadalmat a független, és – ahogy mondani szokták – vak igazságszolgáltatás révén, hanem az uralkodó hatalmi elit szivárog be az erőszakszervezetek segítségével az igazságügybe. Mindezt figyelembe véve könnyen feltételezhető az, hogy az ügyész-titkosügynök Ponta a politikai és titkosszolgálati utasításokat, érdekeket szem előtt tartva vádolt be, vagy felejtett el bevádolni embereket ügyészi ügyködése során. Ráadásul mivel titkosügynökként a legmagasabb állami védelem alatt áll, ezért gyakorlatilag nem vonják felelősségre, bármilyen hajmeresztő ostobaságot vagy törvénytelenséget követ el fedőszakmájában, azaz ügyészként. A Ponta-ügy visszaidézi a kommunista rendszert is, amikor az igazságszolgáltatás teljesen alá volt rendelve a politikának; a mostani miniszterelnök, meg a háta mögött állók nem tesznek mást, mint folytatják ezt a nemesnek egyáltalán nem mondható, de Romániában legalább komoly múltra visszatekintő hagyományt.”