Pánikhangulat uralkodik Brüsszelben: Orbán Viktor húzásától hangos a nemzetközi sajtó
A Financial Times is a magyar miniszterelnök válaszlépésről ír.
Az Egyesült Államokban láthatóan széljobbos vizionáriusoknak is helyet biztosítanak egy állami épületben.
Pintér Sándor betiltotta az amerikai központú, radikális jobboldalinak címkézhető National Policy Institute Budapestre tervezett konferenciáját, amitől előtte már a rendezvénynek helyet adó Larus Rendezvényközpont is elállt, a szellemiségre hivatkozva. Itthon balos ellenzéki pártok tiltakoztak az NPI rendezvénye ellen, és maga a kormány is elfogadhatatlannak tartotta a konferenciát: a Külügyminisztérium korábban kiadott egy közleményt, miszerint a rendezvényt a szélsőséges körök arra akarják felhasználni, hogy lejárassák Magyarországot a nemzetközi közvélemény előtt. A rendezvényt végül, úgy tűnik, betiltják. Így megy ez nálunk.
És az Egyesült Államokban?
Egy olvasónk hívta fel figyelmünket arra, hogy az amerikai NPI tavalyi konferenciáját (ahol többek közt régi kedvencünk, a francia Alain de Benoist is előadott) Washingtonban, a Ronald Reaganről elnevezett állami épületben tartották, amelyet egy amerikaikormányzati intézmény üzemeltet. Milyen nemzetközi visszhangja lenne, ha a magyar kormányzat adná bérbe a nemzetközi radikálisoknak az egyik épületét?
Még egy pikáns csavar a történetben, hogy ugyanebben a washingtoni épületben működik a Woodrow Wilson International Center for Scholars, az az intézmény, melynek munkatársa,Charles Gati legutóbb augusztusban kérte az amerikai kormányt, hogy csináljanak valamit Orbánnal a tusványosi illiberálisozó beszéde miatt. Nem jutott el hozzánk a hír, hogy Gati vagy időközbeni wilsonos munkatársa, Demszky Gábor felemelte volna a szavát a nyilvánosságban az ellen, hogy az amerikai nettó fajvédők és barátaik a szomszédságukban ülésezzenek.
Gyönyörű, duplacsavaros kettős mércék, nem?
Tény tehát, hogy az Egyesült Államokban láthatóan széljobbos vizionáriusoknak is helyet biztosítanak egy állami épületben. Igaz, kemény hangú ellentüntetést is tartott, rendőrileg felügyelt sportszerű lökdösődéssel az épület előtt az a pár ember, akinek ez fájt. Nagyon helyesen. Ez a véleményszabadság és a demokrácia amerikai modellje − szemben a nálunk megszokott betiltósdival, elhatárolósdival és nemzetközi aggódóláncokkal.
Döntse el mindenki, kinél egészségesebb a közélet és hol több a szabadság.