A nemzeti önrendelkezés örök kérdése az elmúlt hetekben Skócia függetlenségi népszavazásával kapcsolatban került elsősorban a figyelem középpontjába. Ennek kapcsán érdemes megnéznünk,hogy skót nemzettudat, nemzeti identitás milyen milyen alapon nyugszik, és mi ennek a történelmileg azonosítható háttere. A meglepő az, hogy – legalábbis Skócia egészére nézve – nem az etnogenezis alapján. Ennek pontos megértéséhez a történelmi földrajzot kell segítségül hívnunk, amiből kiderül: a skót Alföld és Felföld lakóinak közmondásos ellentéte mély történelmi okokra vezethetők vissza.
Bár a két eltérő eredetű országrész már jó hétszáz éve elkezdett erősebben is egybeforrni, de a különbségek sokáig fennmaradtak. A skót Felföld lakói egyrészt az Ír-szigetről érkezett gaelek, másrészt őshonos piktek voltak (mindkettő kelta nép), akik egyesülve hozták létre az „ős-skót” nemzetet. Az ő uralmuk ugyanakkor nem – az Anglia és Skócia közötti határt nagyjából mai napig kijelölő – Hadrianus faláig terjedt, hanem az ettől északra fekvő Antoninus faláig (mindkettő a rómaiuralom alatt épült) – ami éppen a skót Felföldet és Alföldet választja elegymástól.
Az angolszász inváziót követő „hét királyság” időszakában az angol királyságok uralma – hozzávetőlegesen – nem Hadrianus, hanem Antoninus faláig terjedt. Vagyis magába foglalta a Skót Alföldet is.
A mai Skócia déli részének lakosai tehát angol, és nem skót származásúak voltak. A piktek és gaelek egyesülésével létrejött skótok csak később terjesztették ki uralmukat erre a területre, de a különbség és az ellentétek hosszú ideig megmaradtak a két országrész között.
Fontos megjegyezni, hogy bár a római uralmat követő (germán) angolszász hódítás és az ennek során létrejövő „hétkirályság” időszaka jelentősen átrajzolta Anglia térképét és történelmét, etnikailag nem jelentett döntő változást. Az angolszászok ugyan uralkodó helyzetbe kerültek az őslakos (kelta) britonok felett, de mivel számszerűleg jóval kevesebben voltak, az alapnépesség döntően kelta eredetű maradt. Amikor tehát angolok és skótok közötti eredetbeli különbségekről beszélünk, látnunk kell, hogy etnogenezisüket tekintve egymáshoz erőst közelálló népekről van szó.