A „Vaskupola” és az óvóhelyek hatékony kifejlesztése nélkül a polgári áldozatok száma rendkívül magas lenne.
A gázai polgári áldozatok magas száma a Hamasz azon taktikájának a közvetlen eredménye, hogy a civil palesztin lakosságot a terrorcselekmények emberi pajzsaként használja. A Hamasz kétszeresen is háborús bűnt követ el azzal, hogy szándékosan izraeli polgári célpontokat támad, miközben saját fegyvereit, vezetőit, csapatait és infrastruktúráját a vétlen civil palesztin lakosság között rejti el. A Hamasz teljes felelősséggel tartozik a Gázai-övezetben bekövetkezett civil áldozatokért. Ezen felül, a Hamasz valamennyi erőforrását az Izrael ellen felhasznált fegyverek és rakéták beszerzésére és gyártására fordítja, ahelyett, hogy a gázai lakosság jólétével törődne.
Annak bizonyítékaként, hogy saját civil lakosságának biztonságával jottányit sem törődik, a Hamasz gázai belügyminisztere arra szólította fel a lakosságot, hogy ne is figyeljenek a közelgő támadásra vonatkozó izraeli figyelmeztetésre. A Hamasz arra is ösztönzi a lakosságot, hogy aktívan vegyen részt az emberi pajzs kialakításban, amellyel szándékosan hatalmas veszélynek teszik ki a civil lakosságot.
Izrael mindent megtesz a vétlen polgári áldozatok és veszteségek minimálisra csökkentése érdekében. Mindezt úgy teszi, hogy rendkívül pontos célpont-kiválasztó eljárásokat alkalmaz, és telefonhívás, szöveges üzenet, figyelmeztető lövések és szórólapok útján figyelmezteti a lakosságot a közelgő támadásra.
Izrael mindezt annak dacára teszi meg, hogy a megelőző intézkedések jelentős forrásokat és további hadműveleti megfontolásokat igényelnek, és hogy tartózkodnia kell az ismert terrorista rejtekhelyek és a civil lakossághoz veszélyesen közel elhelyezett fegyverraktárak légitámadásától.
Vajon a mai események egy erőszakhullám részét képezik? Egyesek bizonyára úgy tekintenek erre a fegyveres konfliktusra, mint egy képzeletbeli „erőszakhullám” legújabb fázisra.
Azonban semmi sem áll távolabb az igazságtól, mivel nincs semmiféle hasonlóság Izrael és a Hamasz között. Izrael 2005-ben területi igények nélkül végleg kivonult a Gázai-övezetből, azzal a fenntartással, hogy azt virágzó és békés szomszédként kívánja látni.