A „Protective Edge” hadművelet – Hogyan is kezdődött?

2014. július 15. 16:43

A Hamasz szándékosan izraeli polgári célpontokat támad, miközben saját fegyvereit, vezetőit, csapatait és infrastruktúráját a vétlen civil palesztin lakosság között rejti el.

2014. július 15. 16:43
Ilan Mor

Június 12-e és július 7-e között a Hamasz és más terrorista szervezetek a Gázai-övezetben 300 rakétát lőttek ki izraeli civilekre. Annak ellenére, hogy Izrael nagy önuralomról tett tanúbizonyságot, és a terrorista szervezeteket a rakétatámadások beszüntetésére szólította fel, a Hamasz tovább folytatta az izraeli városok és falvak válogatás nélküli támadását. Ezt a helyzetet egyetlen ország sem hagyná szó nélkül, és ez alól Izrael sem kivétel. Három hétig tartó várakozást követően és a rakétatámadások folytatódása láttán Izraelnek nem maradt más választása: a saját civil lakosságának biztonsága érdekében válaszlépést kell tennie.

A „Protective Edge” hadművelet fő célkitűzése az izraeli lakosság védelme és békéjének helyreállítása egyszer és mindenkorra. Izrael nem tudja elfogadni, hogy több millió állampolgára radikális iszlám terrorszervezetek szeszélyeinek legyen kitéve, és állandóan attól kell rettegniük, hogy alig 15 másodperc alatt menedéket találjanak a becsapódó rakéták elől.

Az izraeli állampolgárok nyugalmát csak egyetlen módon, a Gázát háborús övezetté alakító Hamasz-aktivisták megállítása révén lehet helyreállítani. A „Protective Edge” hadművelet célja a Hamasz rakétaállásainak jelentős csökkentése és az izraeli állampolgárok ellen indított terrorista infrastruktúra felszámolása.

Civil lakosságának védelme érdekében Izrael nem ideiglenes, hanem hosszú távú megoldást akar. A hadművelet részeként, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) célba vesznek mobil és rejtett rakétavetőket, Hamasz létesítményeket, terror- és csempészalagutakat, terrorista-és kiképzőtáborokat, kommunikációs létesítményeket, légvédelmi célpontokat és izraeli célpontok ellen irányuló terroristatevékenységre használt helyszíneket, köztük parancsnoki és irányító központokat egyaránt.

A Hamasz olyan radikális dzsihád mozgalmakhoz hasonlít, mint az Al-Queda, az ISIS vagy a Boko Haram, amelyeket a nem muszlim közösségekkel szembeni teljes intolerancia jellemez a Közel-Keleten. Így nem meglepő, hogy a Hamasz fegyvercsempészet céljából szoros kapcsolatot tart fenn a Sínai-félsziget dzsihád terroristáival, továbbá fegyvereket és támogatást kap Irántól.

A Hamasz ideológiája szerint Izraelnek nincs helye a világban, és a Hamasz kinyilvánított célja a zsidó állam felszámolása. Ez a cél a szervezet alapokmányában is megfogalmazódik: „A Hamasz azért küzd, hogy Palesztina minden egyes centimétere felett felvonja Allah zászlaját” [ami magában foglalja Izraelt, Ciszjordániát és Gázát is]. Emellett, a terrorszervezet élteti azt az antiszemita ideológiát, amely dicsőíti a dzsihádot és a zsidók legyilkolását.

2005-ben, amikor Izrael teljesen kivonult Gázából, a Hamasz nem hagyott fel a civil izraeli célpontok bombázásával, sőt fokozta a támadásokat. Az Izrael felszámolására irányuló céljának megfelelően, a Hamasz rakétatámadás, öngyilkos merénylet, gyilkosság vagy emberrablás potenciális célpontjának tekint minden izraeli férfit, nőt és gyermeket. A Hamas vezetői többször kinyilvánították, hogy „minden izraelit célpontnak minősítettek”(Sami Abu-Zuhri, a Hamasz szóvivője, július 8.). Az elmúlt években a Hamasz terrorszervezet támadófegyvereket vásárolt, és az izraeli városok ellen irányuló rakétáinak számát 12 000-re növelte.

A sűrűn lakott izraeli célpontok elleni rakétatámadásokkal a Hamasz terroristáinak az a célja, hogy a támadások minél több polgári áldozattal járjanak. A Hamasz válogatás nélküli rakétatámadásai összhangban vannak a szervezet ideológiájával, amely minden civil áldozatot katonai sikerként értékel.

A fokozódó rakétatámadások miatt Izrael jelentős összegeket fordított az állampolgárait védő kettős védelmi rendszer kiépítésére. Kifejlesztette a „Vaskupola” elnevezésű rakétavédelmi rendszert, amely a fegyveres konfliktus során kiemelkedő védelmet nyújt, és több száz izraeli életét menti meg.

Emellett Izrael óvóhelyeket alakított ki és korai figyelmeztető rendszert hozott létre, amely lehetővé teszi, hogy az állampolgárok gyorsan menedéket találjanak, ha a terroristák rakétákat lőnek ki rájuk.

A „Vaskupola” és az óvóhelyek hatékony kifejlesztése nélkül a polgári áldozatok száma rendkívül magas lenne.

A gázai polgári áldozatok magas száma a Hamasz azon taktikájának a közvetlen eredménye, hogy a civil palesztin lakosságot a terrorcselekmények emberi pajzsaként használja. A Hamasz kétszeresen is háborús bűnt követ el azzal, hogy szándékosan izraeli polgári célpontokat támad, miközben saját fegyvereit, vezetőit, csapatait és infrastruktúráját a vétlen civil palesztin lakosság között rejti el. A Hamasz teljes felelősséggel tartozik a Gázai-övezetben bekövetkezett civil áldozatokért. Ezen felül, a Hamasz valamennyi erőforrását az Izrael ellen felhasznált fegyverek és rakéták beszerzésére és gyártására fordítja, ahelyett, hogy a gázai lakosság jólétével törődne.

Annak bizonyítékaként, hogy saját civil lakosságának biztonságával jottányit sem törődik, a Hamasz gázai belügyminisztere arra szólította fel a lakosságot, hogy ne is figyeljenek a közelgő támadásra vonatkozó izraeli figyelmeztetésre. A Hamasz arra is ösztönzi a lakosságot, hogy aktívan vegyen részt az emberi pajzs kialakításban, amellyel szándékosan hatalmas veszélynek teszik ki a civil lakosságot.

Izrael mindent megtesz a vétlen polgári áldozatok és veszteségek minimálisra csökkentése érdekében. Mindezt úgy teszi, hogy rendkívül pontos célpont-kiválasztó eljárásokat alkalmaz, és telefonhívás, szöveges üzenet, figyelmeztető lövések és szórólapok útján figyelmezteti a lakosságot a közelgő támadásra.

Izrael mindezt annak dacára teszi meg, hogy a megelőző intézkedések jelentős forrásokat és további hadműveleti megfontolásokat igényelnek, és hogy tartózkodnia kell az ismert terrorista rejtekhelyek és a civil lakossághoz veszélyesen közel elhelyezett fegyverraktárak légitámadásától.

Vajon a mai események egy erőszakhullám részét képezik? Egyesek bizonyára úgy tekintenek erre a fegyveres konfliktusra, mint egy képzeletbeli „erőszakhullám” legújabb fázisra.

Azonban semmi sem áll távolabb az igazságtól, mivel nincs semmiféle hasonlóság Izrael és a Hamasz között. Izrael 2005-ben területi igények nélkül végleg kivonult a Gázai-övezetből, azzal a fenntartással, hogy azt virágzó és békés szomszédként kívánja látni.

Ha a Hamasz és a többi terrorszervezet leszerelné fegyvereit és beszüntetné a támadásokat, akkor Izraelnek nem lenne oka az ellentámadásra. A Gázai-övezet fejlesztése helyett azonban a Hamasz erőszakkal megszerezte a terület feletti uralmat, és terroristaközponttá alakította. Olyan terrorista diktatúrát hozott létre, amelynek kinyilvánított célja Izrael megsemmisítése.

Ahelyett, hogy Izraelnek a jogrend fenntartása iránti elhivatottságát kérdőjelezné meg, a nemzetközi közösségnek inkább azt a kérdést kellene feltennie, hogy a Hamasz a katonai tevékenységét miért végzi szándékosan lakóépületek és polgári területek közvetlen közelében.

Az a terrorszervezet, amely saját civil lakosságát emberi pajzsként használja fel, és szándékosan polgári izraeli célpontokat támad, háborús bűnt követ el. Ezt mindannyiunknak el kell ítélnünk.



Ilan Mor
Izrael Állam magyarországi nagykövete

Összesen 174 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ptiszai
2014. július 17. 08:02
Jobbikosok és akik a nem tetsziket megnyomták, menjenk Palesztinába harcolni a Hamaszhoz. Sok idióta.
flaneur
2014. július 16. 10:42
"Izrael mindent megtesz a vétlen polgári áldozatok és veszteségek minimálisra csökkentése érdekében." http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/israelgaza-conflict-80-per-cent-of-palestinians-killed-by-israeli-strikes-are-civilians-un-report-says-9606397.html Az izraeli légicsapások áldozatainak 80%-a civil. 26%-a gyerek. Ez nem antiszemita propaganda, ezt egy brit liberális napilap írja. Azt pedig, hogy a palesztinok 80%-a az erőszakmentes ellenállást támogatja, egyenesen a Jerusalem Post: http://www.jpost.com/Middle-East/Poll-Hamas-continues-to-lose-popularity-among-Palestinians-309372
oskar
2014. július 16. 09:31
Az erőszak erőszakot szül. A bosszú, bosszút. Miért nem veszi ezt figyelembe-e két nép????L??
békalepcse
2014. július 16. 09:24
Nálunk olyan nagy jogvédők a zsidrákok, alapból ugyan azt szeretnénk elvárni ott, mint itthon tőlünk követelnek meg a cigányokkal kapcsolatban és tovább nem is basztatnánk Őket... Érzékeltetésként,; már hetek óta azon ajvékolnak, kimondta e a cigány szót egy reménybeli polgármester, vagy sem. Közben megy az öldöklés és kizárólag Magyar áldozatok vannak, nem is kevesen!!! A megnyomorítottak sokaságáról szót sem ejtenek. A rabszolga sorban tartottakról hallani sem szeretnének.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!