A PLT cikkére reflektáló, Mi lesz veled, fiatal középosztály? című cikkünk sok visszajelzést, nagy visszhangot kapott. Úgy döntöttünk: vitát, párbeszédet, beszélgetést indítunk a témáról egy cikksorozat formájában, amire elsősorban magukat megszólítottnak érző olvasóink írásait vártuk. Az eddig megjelent írásokat itt olvashatják.
Németh Áron blogger (DiploMaci, hello.idea) írása.
*
Fel kell tűrni az ingujjat
Remek kezdeményezésnek gondolom a Mandiner cikksorozatát; amibe ahogy eddig, úgy vélhetően ezután is őszinte és érdekes írások fognak megjelenni arról, hogy most tényleg vonulgat-e a hazai fiatalság/középosztály vagy sem, és ha igen, akkor pontosan hova.
Közel harminc év alatt éltem és tanultam három városban (egy hazai, két külföldi), illetve dolgoztam egy neves multinál. Szüleimnek hála, amíg el nem hagytam a családi házat, kizárólag arra kellett koncentrálnom, ami érdekel és ami előrevisz egy olyan élet irányába, aminek az elérése nekik még rengeteg munkával, lemondással, nehézséggel és verejtékkel vált csak elérhetővé. Ezzel szemben nekem soha nem kellett mást tennem, mint tanulnom, a kínálkozó lehetőségeket elérnem és azokban teljesítenem. A rendszerváltás óta hozzám hasonlóan felnőtt itthon egy olyan fiatal generáció, akiknek a szülei lehetővé tették azt, hogy ők már ne nehéz anyagi körülmények közül, a felsőoktatás (vagy akármilyen oktatás) lehetősége nélkül, kínkeservesen tudjanak a társadalmi ranglétra fokai között ugrálni. Ezzel nálunk is kialakult egy olyan, aktív politizálásra alkalmas középosztályú réteg, ami bár a statisztikák szerint nem valami népes, legalább létezik. Persze e rétegnek része a szüleink generációja is, azonban az ő államról, vagy demokráciáról alkotott képük nem feltétlenül azonos azzal, amit a mostani 18-35 közöttiek gondolnak.
Ez baj lenne? Alapvetően nem. Változtatni kellene? Egyértelműen igen.
Egy: nem gondolom, hogy baj lenne, hogy sok fiatal nem úgy gondolkodik, mint a szülei, hiszen a jövő változásait nem a középkorúak hozhatják el nekünk, hanem mi magunk. Kettő: erős a meggyőződésem, hogy az ország elmúlt 25 évét meghatározó politikai elit és választói réteg, akik még döntően a múlt rendszerben szocializálódtak, nem szolgálják, mert nem értik azokat a társadalompolitikai és gazdasági kérdéseket, ügyeket, amelyek minket, fiatalokat valójában foglalkoztatnak. Ez komoly probléma, hiszen azért vándorol el sok honfitársunk, vagy azért vonul el − Voltaire szavaival élve − kertet művelni sok itthon maradt fiatal, mert a politikusok a választók többségének támogatása mellett a múltban ragadtak.