Oroszország, Ukrajna és Clausewitz

2014. április 18. 10:32

A Krím kapcsán is az orosz fegyveres erők sajátos körülmények között történt bevetése sem cél volt, hanem eszköz.

2014. április 18. 10:32
Rácz András
hvg.hu

Putyin 2014. március 18-i beszédében nagyon világosan lefektette az Ukrajnával kapcsolatos orosz célokat, és ezeket visszhangozzák az azóta tett külügyminiszteri nyilatkozatok is. Amellett, hogy a Krím Oroszországhoz kerülését befejezett tényként kezeli, Moszkva garanciát akar az ukrajnai többmilliós orosz kisebbség jogainak védelmére, a szélsőségesek elleni fellépésre, és arra, hogy az oroszlakta régiók érdekei is képviselve legyenek a kijevi vezetésben. Ez praktikusan valamiféle föderális átalakulás felé való elmozdulást jelentene, ahol a régiók a korábbinál nagyobb beleszólást élveznének az ország ügyeibe. Egy ilyen jellegű föderalizációs/regionalizációs átalakulás pedig lényegében garanciát jelentene arra is, hogy Ukrajna semleges marad, és nem próbál meg a NATO-hoz csatlakozni. A keleti és déli területek oroszajkú lakossága ugyanis ezt minden bizonnyal ellenezné, és a - részleteiben egyelőre még nem tisztázott - államszervezeti átalakulásnak köszönhetően képes volna rá, hogy blokkolja az ilyen, stratégiai jellegű külpolitikai lépéseket. Ugyanakkor Szergej Lavrov külügyminiszter többször is úgy nyilatkozott, hogy Moszkva nem szándékozik bevonulni Kelet-Ukrajnába, vagy Oroszországhoz csatolni a régiót.

A tágabb kontextus megértéséhez látni kell, hogy az orosz külpolitikának mindig is integráns része volt a különféle szeparatizmusok támogatása a vele szemben álló államokban, különösképpen pedig a volt Szovjetunió országaiban. A kilencvenes évek elejének moldovai és grúziai polgárháborúi jól mutatták, hogy a helyi szeparatizmusok – gyakran fegyveres – támogatásával, és a szakadár területek de facto különállását biztosító fegyverszüneti egyezmények tető alá hozásával Moszkva hogyan tudta megőrizni katonai-biztonságpolitikai befolyását az utódállamok fölött. A közelmúltból pedig a Grúziából 2008-ban kiszakított, Oroszországon és Venezuelán kívül függetlenként senki által el nem ismert két szakadár terület, Abháza és Dél-Oszétia juthat a figyelmes olvasók eszébe.

Nem volt kivétel Ukrajna sem. A Krímben korábban is mindig olyankor erősödtek fel a szeparatista hangok, amikor éppen feszültebbé vált Moszkva és Kijev viszonya. Különösen igaz volt ez a 2004 és 2010 közötti, nyugatbarát, „narancsos” időszakra. A krími szeparatizmus mellett Moszkva egyébként hasonló periodicitással állt ki a kárpátaljai ruszinok önrendelkezési joga mellett is, hogy ezzel is nyomást gyakorolhasson Kijevre a kétoldalú kapcsolatok feszültebb periódusaiban.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2014. április 18. 14:36
Ha már Clausewitzet említi. Sokat emlegetett kijelentésén kívül azt is megjegyezte, hogy egy tábornoknak nem kell ugyan felszerszámozni tudni egy lovat, de tudnia kell, hogy adott viszonyok között mennyi utat tehet meg a trén; azt eszébe sem jutott hozzátenni, ne küldjön megbízhatatlan egységeket.
Valandil
2014. április 18. 12:53
"a Grúziából 2008-ban kiszakított" - Zavart érzek az Erőben: soha nem volt tényleges grúz ellenőrzés ezen területek fölött, pont emiatt izmozott Grúzia 2008-ban.
Akitlosz
2014. április 18. 11:43
Felesleges a föderalizáció Ukrajnában. a keleti területeket Oroszországhoz kell csatolni, a nyugatiakat pedig Lengyelországhoz, Magyarországhoz és Romániához. Középen pedig maradhat a tiszta nemzeti Ukrajna.
Kárpáti Zoltán
2014. április 18. 11:01
A Szovjetunió felbomlásakor is abban állapodtak meg a felek, hogy Kelet-Európa semleges marad és nem lép be a NATO-ba. Ebből se lett semmi. Ugyanúgy az USA Ukrajnát is az érdekszférájába szándékozik gyűrni. Bármit is ígérnek meg. A szavuk szart sem ér. Csak időt akarnak nyerni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!