Vége a parlamenti választásoknak, a kampánynak, a felek elvitázgatnak még azon, hogy ki a többség és mit hibázott a vesztes. Arról persze megint kevés szó esik, hogy a választó hogyan avatkozhat bele a saját életét meghatározó „nagypolitikába”, egyáltalán arról, hogy mégis kinek az életéről vitázgatnak az urak ott fent.
Közeleg egy másik választás, az önkormányzati. Ősszel döntünk (döntenek?) arról, hogy ki irányítja a saját lakásunk körüli terület dolgait, hogy lesz-e park, takarítás, házfelújítás, járdák felszabadítása, stb. Ezek ugye eléggé a saját ügyeink? Nem lenne jó, ha ismét nélkülem, nélkülünk döntenének polgármesterek személyéről, településeink fejlesztéséről. A politikusok már elkezdték a maguk vitáit, kapcsoljunk rá mi, az érdekeltek, érintettek, hogy ne mondjam, TULAJDONOSOK is.
Az én kérdésem, hogy ki legyen Budapest főpolgármestere? (szubjektív tényfeltárás)
Bevallom, nekem nem különösebben szimpatikus Tarlós István. Nem volt már harmadik kerületi polgármestersége alatt sem, és most sem az. Nem is nagyon ismertük egymást, a bringás mozgalmi mivoltom okán találkoztunk csak ritkán, hívott, mentem, ennyi. Mikor főpolgármester lett, akkor is hívott, mentem akkor is, az volt máig az utolsó érdemi találkozónk, eltekintve egy-egy sajtóeseménytől.
Nem gondolom, hogy ez szubjektív a vallomás megrendíti a főpolgármestert. Mert azt sem gondolom, hogy a jó és hatékony városvezetés feltétele kellene legyen, hogy én vagy bárki szeresse a polgármestert. Hány remek várospolitikus volt a világban, aki népszerűtlen rendeletek sokaságát hozta meg. (Persze ha ezek később sikerre vezettek, akár még népszerűek is lehettek.) Például Ken Livingstone, volt londoni polgármester, aki mindjárt a regnálása elején bevezette a dugódíjat, majdnem bele is bukott, végül összesen 8 évig (két ciklusban) tartották meg a választók a főpolgármesterüknek.
Tarlós István tehát, mint írtam, nem az esetem, ennek ellenére örültem, amikor bemutatta 2009-ben azt az elképzelését, hogy a város üzemeltetését egy önálló – de fővárosi tulajdonú – cégbe (BKK) szervezi, és ennek vezetését egy olyan fiatalemberre bízza, akinek szakmai hozzáértését, elkötelezettségét a modern közlekedéspolitika iránt én már korábban megismertem. Láttam azt is, hogy hogyan működött (nem működött) korábban a hivatal, és én is ismertem azt a modellt, amelyet az új elképzelés követett. Láttam, hogy a vezető várospolitikus mögé áll egy jó szakmai koncepciónak, támogatja azt. Jöttek is az eredmények, meg persze a biztosra prognosztizált konfliktusok is. A szakma végezte a dolgát, persze hibákat is vétve, a politika meg – kisebb-nagyobb mértékben – hagyta és néha még támogatta is a nyilvánosság előtt. Mostanában azonban megváltozott a helyzet, a szakma továbbra is a dolgát végzi, eredményekkel meg hibákkal, de a főpolgármester már nem támogatja, sem házon belül, sem a nyilvánosság előtt. Mi másra hivatkozva, mint a KÖZHANGULATRA. Mire??? Az mi? Honnét ismeri? Kik a KÖZ részei, akiknek a hangulata ily sokat nyom a latban? Miért gondolja Budapest főpolgármestere, hogy pusztán csak a jó hangulat megteremtése a dolga? Még a kocsmáros sem adja ingyen a sört, pedig attól garantáltan kiváló lenne a közhangulat.