Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Megkötött a rendszerbeton, talán évtizedekre.
A választás előtti utolsó héten a Mandiner különböző irányultságú, meghatározó magyar véleményformálókhoz fordult; rövid, tömör válaszokat kérve tőlük egy kérdésre: hogyan értékelik a 2010-2014 közötti ciklust? Válaszaikat a napokban közöljük.
*
Kardos Gábor: Fityisz-ország lettünk Fityisz-ország lettünk. Nem csak azért, mert a Fidesz az utóbbi négy évben maga alá gyűrte az országot közjogilag, médiapolitikailag, az érdekkörébe került és közgépesített gazdasággal, stb. Tulajdonképpen hosszabb, az átkos-váltástól máig tartó folyamat eredményeként jutottunk oda, hogy szinte mindegy, mit írnunk meg az itt-ott zárványként megmaradt függetlenebb médiafelületeken; amikor a tömegtájékoztatás és tömegirányítás már lényegében egy szűk érdekkör irányítása alá került, ahogy a gazdaság is. Közgép-ország. Valaha még mindenre „polgári” jelzőt aggattak, ma már szó sincs erről, maradt a rezsi-populizmus.
Megkötött a rendszerbeton, talán évtizedekre. Hiába is festenék át „választások” címén más színűre, ha a közgép-beton ugyanaz marad. A paksi alku pedig megmutatta, hogy oda a gazdasági szuverenitás is, a politikairól nem is beszélve. A keleti nyitás, az elvesztett keleti piacok és kapcsolatok visszaszerzése amúgy jó irány lett volna, ha nem ide vezet, meg a baltás gyilkosok kiadásához „üzleti alapon”. Minket már annektálni se kell, hogy ne legyünk függetlenek, mert ezt elintézte az ország „elitje”. Hogy milyen lesz a majdani Magyarország, arról nehéz beszélni, de nem túl nehéz kitalálni.
A szerző filozófus, borkereskedő