Paks, avagy a csúcsrajáratott hazugságcunami

2014. január 20. 09:19

Ha nem csupán személyek, de ügyek is kaphatnának Pinokkió-díjat, a paksi atomügy nálunk biztosan megkapná az elismerő címet.

2014. január 20. 09:19
Caius Scaevola
Ténytár

Mostani hantablogunkkal kívánunk emlékoszlopot állítani a GDP 10 százalékát meghaladó projekt körüli anomáliákról, amelyek az elkövetkező 80 évben határozzák majd meg sorsunkat. (...)

»A kabinet azért is áll ki a nukleárisenergia-felhasználás mellett, mert arra szükség van az energiaár-csökkentéshez. Mindezek alapján 4-5 év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban« – mondta Orbán Viktor 2013. október 18-án.

Ez a kijelentés két hazugságot is tartalmaz. Egyfelől 4-5 év alatt nem lehet atomerőművet építeni, a kormány most 2025-2026-ot jelölte meg az üzembe helyezés dátumaként. Így, ha Magyarországon lesz is a legolcsóbb a villamosenergia az Unióban (amit kétlünk), ez akkor sem Paksnak köszönhető majd.

Másrészt az energiaárak nem csökkenni, hanem nőni fognak a két új paksi blokkal. A magyar gazdaság számára sok más opció adódna a hosszú távú áramigény kielégítésére, amelyek közül a legdrágább az atomerőmű-építés. Szakemberek szerint a két új reaktor a magyar villamosenergia-ár kétszereséért, kilowattóránként legalább 30 forintért termelné az áramot.

Nincs indokoltsága a beruházásnak energetikailag sem, ugyanis egyelőre a hazai áramigényeket olcsó importból és hazai forrásokból fedezni tudjuk, a jelenlegi 4 paksi atomreaktor pedig még legalább 2032-ig működni fog. Addig még bőven lenne idő a társadalmi egyeztetésre és a megfontolt, szakértőket is bevont döntésre. Persze a kormányváltás ennél jóval közelebb van.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 128 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2014. január 20. 18:37
http://img.index.hu/cikkepek/0603/kulfold/totoputin.jpg
MolnarErik
2014. január 20. 16:20
Egyébként ennyire elengedhetetlen a paksi bővítés: "a jelenlegi és a jövőbeli reaktorok együttes termelése (piros vonal) ugyanis az év csaknem minden napján magasabb lenne, mint az ország jelenlegi éjszakai áramigénye - ez azt jelenti, hogy jelentős mennyiségű áramot kellene exportálnunk, hiszen az atomerőművet nem lehet szabályozni: mindig teljes erővel dübörög. Mivel semmi nem utal arra, hogy a következő években áramfogyasztásunk a maihoz képest drasztikusan megnő majd, felmerül a kérdés, hogy érdemes-e egy kimerülő, importból származó energiaforrásra (urán) alapozott, drága és kockázatos erőművet megépíteni azért, hogy utána a drágán megtermelt áramot megpróbáljuk valahova exportálni?" http://fenteslent.blog.hu/2013/06/15/paksi_bovites_a_kiraly_meztelen
atila68
2014. január 20. 15:52
Ténytár az baszki! Ez a beruházás az unokáinknak (ahogy nekünk, és gyermekeinknek is) napi 5 fillérjébe kerül majd. Édes faszom! Ráadásul a nyolcvan százalékát ez EU finanszírozza. Megint a bulvárpolitika oszt eszet azoknak akik a való világ hatot nézik esténként. Mert ugye az nem kérdés, hogy ez esetben is ők a célközönség.
states
2014. január 20. 13:16
Na még egy balnáci atomtudós, lassan annyian lesznek, ahány szavazatot kapnak áprilisban. Szánlmas.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!