Ha nem csupán személyek, de ügyek is kaphatnának Pinokkió-díjat, a paksi atomügy nálunk biztosan megkapná az elismerő címet.
„Mostani hantablogunkkal kívánunk emlékoszlopot állítani a GDP 10 százalékát meghaladó projekt körüli anomáliákról, amelyek az elkövetkező 80 évben határozzák majd meg sorsunkat. (...)
»A kabinet azért is áll ki a nukleárisenergia-felhasználás mellett, mert arra szükség van az energiaár-csökkentéshez. Mindezek alapján 4-5 év múlva Magyarországon lehet a legolcsóbb a villamos energia ára az Európai Unióban« – mondta Orbán Viktor 2013. október 18-án.
Ez a kijelentés két hazugságot is tartalmaz. Egyfelől 4-5 év alatt nem lehet atomerőművet építeni, a kormány most 2025-2026-ot jelölte meg az üzembe helyezés dátumaként. Így, ha Magyarországon lesz is a legolcsóbb a villamosenergia az Unióban (amit kétlünk), ez akkor sem Paksnak köszönhető majd.
Másrészt az energiaárak nem csökkenni, hanem nőni fognak a két új paksi blokkal. A magyar gazdaság számára sok más opció adódna a hosszú távú áramigény kielégítésére, amelyek közül a legdrágább az atomerőmű-építés. Szakemberek szerint a két új reaktor a magyar villamosenergia-ár kétszereséért, kilowattóránként legalább 30 forintért termelné az áramot.
Nincs indokoltsága a beruházásnak energetikailag sem, ugyanis egyelőre a hazai áramigényeket olcsó importból és hazai forrásokból fedezni tudjuk, a jelenlegi 4 paksi atomreaktor pedig még legalább 2032-ig működni fog. Addig még bőven lenne idő a társadalmi egyeztetésre és a megfontolt, szakértőket is bevont döntésre. Persze a kormányváltás ennél jóval közelebb van.”