De nem is célom azon vitatkozni, vajon mennyire volt elnyomva Mezey, Oláh János, Rózsa Endre, Utassy József vagy Nádas Péter a rendszerváltás előtt. Ki jobban, ki kevésbé – már csak ilyen volt az akkori vezetés, szeretett játszadozni, hatalompolitikai machinációkra felhasználni írói, költői tevékenységeket, lehetőségeket. Hogy ebben mekkora volt a felelőssége azoknak, akik akkor a támogatott kategóriába kerültek? És mekkora azoknak, akik a tűrtbe vagy tiltottba, egy-egy Aczél-kedvenc költő révén viszont sok mindent ki tudtak harcolni maguknak? Mekkora volt a felelőssége a megjelenést élvezőknek, és mennyiben volt igazuk azoknak, akik a nyolcvanas években inkább „lementek szamizdatba”? Nehéz kérdések ezek. Megválaszolásuk viszont ma már az irodalomtörténet dolga.
Merthogy a jelennek semmi köze a rendszerváltás előtti, Aczél György fémjelezte korszakhoz. Szerencsére az irodalmi nyilvánosságban mindenki megtalálhatja a maga útját, miként kötettel is az jelentkezhet, aki csak akar, politikához való viszonyulástól függetlenül. Persze, egy szempontot nem lehet kikerülni, ha az ember kellő elismertséget szeretne kivívni magának: jó műveket kell írni.
Csontos cikkére válaszul Nádas Péter kifejtette, 1969-től 1976-ig minden kéziratát visszadobták; rádióban, tévében nem szerepelhetett a rendszerváltásig. Mint írja, Görömbei Andrást egyenesen Pozsgay Imre rakta ki az Alföldtől, mert interjút készített vele. A tiltás informális volt, így aki nem tudott róla, az pórul járhatott – mint a rádió két alkalmazottja is, írja Nádas.
Mindezt csak azért jegyzem meg, mert Mezey Katalin újabb írásában, ugyan nevek említése nélkül, de elmondja: azért volt például Nádas is privilegizált helyzetben, mert korlátozatlan megjelenési lehetősége volt a rádióban, azontúl a központi irodalmi kiadóknál, orgánumoknál szintúgy. Ezek alapján nem tudok másra gondolni, minthogy Mezeyt nem is érdekli, amit Nádas írt – miként Nádas, Esterházy és megannyi más szerző irodalmi munkásságának értékelése is csak így zajlik bizonyos körökben. Hogyaszongya: „biztos liberális, meg persze értékrelativista is, és jól fordítható, de érzéketlen a nemzeti gondolatra, meg unalmas, meg vontatott, meg satöbbi”. És biztos Nádasnak is korlátlan megjelenési lehetősége volt a rádióban, még ha azt is állítja, hogy nem így volt. Bizonyítani meg bizonyítsa a kivételezettséget, akinek hét anyja van, meg akinek nem kell az MMA Irodalmi Tagozatának igazgatásával fecsérelnie drága idejét.