Hol teremnek az adatújságírók?

2013. augusztus 01. 11:15

Mifelénk az újságírás nem önálló egyetemi diszciplína, és ha a hazai újságíróiskolákban nem is, de itthon(ról) is tanulhatsz adatújságírást.

2013. augusztus 01. 11:15

„Amerikában nem OKJ-s tanfolyamokon, hanem egyetemi kurzusokon képzik az újságírókat. A Nieman Journalism Lab nemrég két olyan egyetemi oktatót szólaltatott meg, akik adatújságírást is tanítanak. A cikk legfontosabb tanulsága, hogy nagy meglepetések nincsenek. Az alap az együttműködés az újságírás, a tömegkommunikációs és az informatikai szakemberek/tanszékek között.

Nálunk már itt megállna a tudomány. Mifelénk az újságírás nem önálló egyetemi diszciplína, de ha az lenne, akkor is megoldhatatlan lenne az együttműködés a más-más egyetemen/karon tanuló újságírók és informatikusok között. (…)

Ha a hazai újságíróiskolákban nem is, de itthon(ról) is tanulhatsz adatújságírást. A Főszerkesztők Fóruma például a School of Data képzését és kézikönyvét ajánlja. A napokban indul a Knight Center 5 hetes online képzése is, amire itt lehet jelentkezni.

A következő kérdés persze az, hogy mi lesz, ha kitanulod az adatújságírást? Minálunk gyakran még a legjelentéktelenebb adatok is titkosak, hozzáférhetetlenek. Honnan lesz a nagy adattömegek feldolgozásához szükséges informatikai kapacitásod? Ha mégis hozzáférsz valamihez, kinek az érdekeit séretd, ha kihámozol belőle valamit? Jól gondold meg, mibe is vágsz bele!”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
feketemacska
2013. augusztus 02. 08:49
Az adatok mindig titkosak,kicsit kevésbé,kicsit nagyon.Az előzőhöz hozzájuthatsz könnyebben,mert Józsi bácsi a dorozsmai kocsmában két fröccsért fevilágosítr.súlyosabb adatokhoz már fél liter pálesz szűkséges. Azonban ha komolyan veszed munkádat,igazi adatokhoz majd sohasem jutsz,hacsak nem rendelkezel kiváló kapcsolatokkal.Biza az adatok halászásának megvan a szokásás rendje ősidók óta.Ezért nem érdemes egyetemet alapítani.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!