Nem lesz így jó vége a Németország-regénynek
A kampány az álvalóságok és elferdített igazságok bizarr tárházává vált.
Egy magasabb politikai kultúrával rendelkező országban Horn Gyulát előélete talán diszkvalifikálta volna, de 1994-ben úgy választották meg miniszterelnöknek, hogy Magyarország tisztában volt múltbeli bűneivel.
„Budapesten tegnap eltemették Horn Gyulát, az újkori Magyarország eddigi egyetlen olyan miniszterelnökét, akit a külföldi partnerek államférfiként emlegetnek. Magyarországon Horn megítélése természetesen nem ilyen egyértelmű, ahogy nagyon sok minden mással, vele kapcsolatban is két részre szakad az ország.
Horn politikai karrierjének legelején ott virít egy rettenetesen csúnya folt, ugyanis 1956-ban a forradalmat leverők oldalán állt, úgynevezett pufajkásként. Hogy vér is száradt-e a kezén, már sosem fog kiderülni, de akkori pártállása haláláig kísértette, ahogy Kádár Jánost is az, hogy kivégeztette Nagy Imrét.
Egy magasabb politikai kultúrával rendelkező országban Horn Gyulát ilyen előélete talán diszkvalifikálta volna, de 1994-ben úgy választották meg miniszterelnöknek, hogy Magyarország tisztában volt múltbeli bűneivel. Magyarország nagyobbik fele akkor megbocsátott neki. Pontosan Horn Gyulára vetíthető ki elődje, Antall József híres mondata, hogy »Tetszettek volna forradalmat csinálni« – mellyel egyebek mellett arra is utalt, hogy miért vannak jelen a volt kommunisták az 1989 utáni magyar közéletben. Horn Gyula végig ott volt az átmeneti időszakban a magyar politika középpontjában, s bár egyáltalán nem csak neki köszönhetik a németek a híres határnyitást, Németországban a mai napig emiatt tekintenek rá államférfiként, s felejtik el minden korábbi bűnét. Valószínűsíthető, hogy a földrajzi távolsággal a bűnök csökkennek, a pozitív tettek pedig felnagyítódnak.”