Lehetséges-e nemzetek feletti demokrácia?

2013. április 17. 17:12

Lehetséges-e olyan összeurópai demokrácia, amely magasabb szinten orvosolja a globális problémákat?

2013. április 17. 17:12
Szücs László Gergely
Szuverén

„Az elmúlt évtizedekben világossá vált, hogy a kortárs politikai társadalmaknak olyan problémákkal kell szembenézniük, amelyek nemzetállami szinten nem orvosolhatók. Az Európai Uniót is a globális szintű kihívásokkal való megbirkózás igénye hívta életre: többek között az, hogy a rivalizáló kis nemzetgazdaságok a globális gazdasági versenyben elveszítették versenyképességüket. Elméleti szempontból ezért felmerül a kérdés, hogyan tudunk megfelelni a leírt erős demokratikus elvárásoknak egy olyan helyzetben, amelyben a demokrácia letéteményeseként még mindig a nemzeti parlamenteket és nyilvánosságot tartjuk számon, de világos, hogy a globális problémák megoldásához államok felett megszülető döntésekre is szükség van. Lehetséges-e olyan összeurópai demokrácia, amely magasabb szinten orvosolja a globális problémákat?

Habermas a 2012-es német jogásznapon tartott előadásában e kérdést vizsgálva egy Rousseau-t idéző érvvel szállt szembe. Az érv szerint a kisebb politikai társadalmakban minden körülmények között nagyobb lehetőség van az önmaga életfeltételeit befolyásolni képes polgárság önszerveződésére, mint egy nemzetek feletti konstellációban. Mivel a felvázolt demokráciafogalom értelmében a demokrácia térhódítása az ésszerű önkormányzás lehetőségének növekedésén mérhető, a kis nemzetállamokat potenciálisan demokratikusabbnak kell neveznünk, mint a nemzetek feletti szerveződéseket.

Habermas is valószínűnek tartja, hogy a polgárok az egyes jogállamok szintjén ma még jobban mobilizálhatók egyes politikai döntések meghozatalára vagy megvitatására. Úgy gondolja azonban: az európai válságkezelés hol befektetői érdekeket követ, hol szükségállapotokat idéz; ez pedig éppen arra mutat rá, hogy az egyes államok szintjén látszólag jól működő demokráciák már nem képesek a decentralizált piaci rendszerek ellensúlyozására. (Habermas a demokratikusan megválasztott olasz és görög kormányfő piaci szereplőkkel való leváltásának kikényszerítését tartja szem előtt.) Hiába beszélhetünk tehát állami szinten aktív demokratikus politizálásról, a polgárok elveszíthetik autonómiájukat, ha pusztán olyan politikai közösségekben egyesülnek, amelyben nem képesek „közös sorsuk” befolyásolására. Habermas ezért azt mondja, hogy a nagy kiterjedésű, de polgáraikat aktivizálni képes politikai rendszerek demokratikusabbak, hiszen nagyobb kapacitásokat képesek mozgósítani az életfeltételeket befolyásoló globális problémák megoldása érdekében.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2013. április 18. 04:49
1. senkinek nincs joga megszabni, hogy ki, kiről, hogyan emlékezhet. 2. senkinek sincs joga megszabni azt, hogy ki milyen jelképet viselhet 3. senkinek sincs joga megszabni azt, hogy ki, milyen történelmi eseményt tagad / pártol / cáfol / ünnepel 4. senkinek sincs joga az embereket kidobni a saját törvényesen elfoglalt saját otthonukból sem télen, sem nyáron, sem máskor 5. senkinek nincs joga meghatározni azt, hogy az utcaneveket milyen ideológiákkal kapcsolatban levő emberekről lehet elnevezni, kizárólag az utcában lakóknak 6. senkinek nincs joga megszabni azt, hogy az üzleti termékeket milyen névvel illetik a tulajdonosai, sértsen ez bárkit, vagy bármit 7. semmilyen külföldi szervezetnek, pártnak, államnak, bíróságnak, vagy bármilyen apparátusnak nincs joga arra, hogy a magyar kormányt utasítsa, semmilyen szervezet nem korlátozhatja a teljes, totális magyar önrendelkezést, szuverenitást 8. senkinek nincs joga ahhoz, hogy a magyar nép munkájából beszedett adót idegen fajok szaporítására, propagálására használja fel
Bábeli békák
2013. április 18. 01:11
Egy-két generáció alól kirántják a szőnyeget, és kész, nincs hova visszamenni, annyi az ősi kultúrának.
Bábeli békák
2013. április 18. 00:42
"a 754 tagú Európai Parlament több mint felét kitevő baloldali frakciók" http://www.magyarhirlap.hu/velemeny/ilyen_az_eurokommunizmus_.html Basszátok meg az anyátokat, százmillió gyilkosság nem volt elég.
huttinger
2013. április 18. 00:20
http://www.168ora.hu/itthon/halaado-szentmise-orban-50-szuletesnapjan-112785.html Éljen Rákosi éljen a Párt! Éljen Rákosi! Éljen a Párt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!