„Társadalomnak és politikának egyaránt hatalmas adóssága van a korrupció elleni fellépésben. A társadalom termeli ki politikusait, így naivan joga van azt hinni, hogy hatalomra jutásukkor ők majd tényleg fellépnek a hazai össztermék ötödét felzabáló feketegazdaság ellen.
A pártok ezt rendre meg is ígérik. Még a szavazás előtt. Utána pedig a szokásos koreográfia következik. Azt nem mondhatni, hogy nem tesz erőfeszítéseket a jelenlegi kormány a korrupció ellen, de a végrehajtott intézkedések eredményével nincs mit dicsekedni. A tűzzel-vassal történő rendrakás igényét már a kormányalakításkor feladták. Akkor a Sólyom László köztársasági elnök vezette Bölcsek Tanácsa frontális támadásra szólított fel a korrupció ellen, s ehhez egykötetnyi ajánlást is megfogalmazott. »Ehhez huszárroham szükséges, példát kell statuálni« – hangoztatta Sólyom egy 2010. júniusi konferencián.
Hogy a példastatuálás mennyire sikerült, azt mindenki láthatja, még csak tágra nyitott szem sem nagyon kell hozzá. Már az elhíresült orbáni figyelmeztetésen, a »ne mi nyerjük a legtöbbet«-en is túllépett az idő, más mottó szerint osztják a lapokat, és már cinkelni sem kell őket. Az olyan alapelvárásokról nem is szólva, hogy az a kormány, amely látványosan »hadakozik« az offshore lovagok ellen, legalább maga ne talicskázzon ki állami milliárdokat adóparadicsomokba gondosan rejtett tulajdonosi hátterű cégeknek.
S ha már megtette, legalább ne mosakodjon azzal, hogy a 74 kivételezett cég projektjeivel Magyarország épülését szolgálja. Meg másét is. Sólyomék célként azt fogalmazták meg, hogy a korrupciós világranglistán tíz éven belül húsz helyet javítva érjük el a 27. helyezett Szlovénia szintjét. Jó úton járunk. Már csak tíz ország van köztünk. A rossz hír, hogy mi egy helyben állunk, a szlovénok jönnek le hozzánk.”