„A 2011/12-es adatok szerint hazánk szőlőtermő területe 60.000 hektár. A rendszerváltást követő években 140-150 ezer hektár termőterületről tanultunk a Kertészeti Egyetemen, a szakemberek szerint pedig 200.000 hektár szőlőtermelésre kiválóan alkalmas terület van Magyarországon. Ezek szerint lehetőségeink negyedét használjuk ki napjainkban, hiszen a 60.000 hektárnyi ültetvény állapota is erősen megkérdőjelezhető. Sokszor hallottuk az elmúlt 20 évben, hogy a rendszerváltás legdinamikusabban fejlődő ágazata a borászat.
Ezek szerint a 25%-os teljesítmény már dinamikusnak számít közgazdasági értelemben. Magyarország exportőrből importőrré »fejlődött« és kamionokkal érkezik folyóbor formájában a boldogság, miközben 2000 éve a Kárpát-medence képes volt önmagát ellátni. A kérdés költői és politikamentes is: milyen közösség az, amelyik a nem-termelést szorgalmazza EU-s szőlőkivágási támogatások formájában? Rendre és átgondolt koncepcióra lenne szükség. A szőlőtermelés megszüntetése majd újraindítása évtizedekben mérhető, így uniós szinten meg kellene védeni a történelmi termőhelyeket, melyeken a világ legjobb borai születtek, születnek.
A versenyképesség fenntartása a legfontosabb szempont. Igen, de a kérdés az, hogy mivel akarunk versenyképesek lenni. A bor szó egészen mást jelent a világ különböző pontjain a termelők és a fogyasztók számára is. Vannak sikeres bortermelő országok, ahol a bortörvény szinte teljes szabadságot biztosít a borgyártáshoz, azaz a standardizáláshoz. Kis túlzással úgy is fogalmazhatnánk, hogy elég, ha a végtermék természetes bort is tartalmaz. Megengedett az aromaanyagok használata, savat és alkoholt növelnek vagy csökkentenek direkt módon, sőt, még vizet is kevernek a »borhoz«. Mára az emberek nagy részét sikerült megfertőzni a standarddal.
Az egyformán rossz napjainkban egyet jelent a minőséggel. A kérdés nem úgy merül fel, hogy hogyan lehet valami egyedibb vagy különlegesebb - a rendezőelv a standard és a költséghatékony. Ha Európa ilyen szőlészetet és borászatot szeretne, felégeti a több mint 2000 éves múltját és iparággá alacsonyítja azt a csodálatos mesterséget és életformát, melyet generációk örökítettek egymásnak évszázadokon keresztül. Talán az előző sorokból kiderült, hogy a világszínvonal megítélése napjainkban igen vegyes, hiszen azok a termőhelyek, ahol az elmúlt évtizedekben gazdasági szempontból is komoly eredmények születtek, nem szolgálhatnak mintaként. Így a következő néhány sor inkább egy olyan jövőképet tükröz, amely meseszerűnek tűnik ebben a globalista világban.