Parlamenti diktatúra

2012. november 16. 12:25

Ez parlamenti diktatúra. Az a rendszer, amin nem akar a jelenlegi ellenzék sem változtatni, csak belekerülni.

2012. november 16. 12:25
Hortolányi Gábor
Szabad Sajtó

„Senkinek ne legyen ábrándja a 2014-es választásokkal kapcsolatban. Ha nyerne is a magát demokratának csúfoló és ezzel a demokráciát lejárató balliberális ellenzék, a helyzet önmagában nem nagyon változna. Talán csak annyiban, hogy a fényesre nyalandó seggeknek mások lennének a tulajdonosaik. Ám ebben az esetben is fenn áll a veszélye, hogy ezek a seggek is régi új hátsófertályok lennének valójában.

Bizony ez így van. A módszerváltás Magyarországnak valójában nem a demokráciát hozta el, hanem a parlamenti diktatúrát, amihez valójában nem kellet senkinek túlnyernie magát, elég volt az egyszerű többség, hogy aztán a kormányzó párt rákényszerítse akaratát a népre és azt zsigerelje. Mert azt be kell látnunk, előre még senki nem vitte az országot. Orbán és a Fidesz jelenlegi rezsimje sem tesz mást, mint él ezzel a diktatúrával, annyi különbséggel, hogy a kétharmad adta lehetőségével saját – sokszor bizony érthetetlenül abnormális – képére akarja formálni az országot, úgy, hogy a választókat nem, hogy nem kérdezi meg fontos döntéseiről, hanem egyszerűen ráerőszakolja az országra akaratát.

De ez – még – nem diktatúra. Nevezzük nevén, ez parlamenti diktatúra. Az a rendszer, amin nem akar a jelenlegi ellenzék sem változtatni, csak belekerülni. Hiszen ez az a rendszer, ami ugyan demokráciának van álcázva ám nem az. Ez egy olyan rendszer, ami azért lett kitalálva, hogy a nyolcvankilencben a hatalomba került politikusok egy életre rátelepedhessenek az országra. És kérem szépen, itt erről van szó.

Senkinek ne legyenek kétségei, egy negyedik köztársaságban sem lesz jobb, de még egy ötödikben sem. Pontosabban a választóknak nem lesz jobb. Több mint húsz éve hallgatjuk, hogy majd ha mi nyerünk, akkora nagy csoda fog történni, hogy. Aztán meg semmi. Pontosabban, dehogy semmi. Az egyre nagyobb szellemi, társadalmi, gazdasági és politikai nihil.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nannyó
2012. november 16. 16:07
"Ez egy olyan rendszer, ami azért lett kitalálva, hogy a nyolcvankilencben a hatalomba került politikusok egy életre rátelepedhessenek az országra. És kérem szépen, itt erről van szó." Bizonyhogy erről van itt nagyba szó! Az új választási törvénynek tartalmaznia kéne azt, hogy két ciklusnál tovább nem lehet senki parlamenti képviselő. Csak úgy, a rotáció kedvéért. Hogy ne ugyanazok a pofák nézzenek ránk a parlamenti padsorokból 20 éve... Szükség volna a friss szemre, a más látásmódra, az új emberekre.
Ászok
2012. november 16. 15:12
Jól gondolom ha Önt úgy jellemzem, hogy teljességgel csalódott a demokrácia hazai megvalósulási formáival szemben? Ez nem lehet ok feladni azt a lehetőséget amivel csatlakozhatunk a sikeres, stabil demokráciák társadalmi-gazdasági trendjéhez. Remélem csak a pillanatnyi csalódottság ami ahhoz a következtetéséhez vezetett,hogy az ellenzék későbbi esetleges térnyerése nem hozhat változást. Persze közhely szintjén úgy is fogalmazhatok, hogy utálom a szocikat az "elmúlt" nyolc év miatt de gyűlölöm a Fideszt amiért a társadalmat megfosztja a siker lehetőségétől. Meg nagyon-nagyon felbosszant ha valaki hülyének néz, pedig ma éppen erről van szó. A nemzeti hagymázas ömlengés mögött semmi más nem bújik meg mint pénz és hatalom.
kalhana
2012. november 16. 14:48
Kedves Hortolányi úr, meg kéne végre érteni, hogy a parlamenti diktatúra = demokrácia. Kár illúziókat kergetni. Ez nem csak Magyarországon van így, hanem mindenütt. Kivétel lehet egy-két szuperdemokrácia ( pl. Hitler Németországa, a Szovjetunió ), ahol valamely népfi, aki a népet egymagában is képviselni tudja, a parlamentet csak díszletként használja. A parlamenti többség dönt. A népet nem kérdezik meg, mert úgysem tud válaszolni ( azaz buta hozzá, persze a képviselők is ). Nem tudom miért, de ma az embereknek a demokráciáról mindig valami szép, jó és kellemes jut az eszébe. Persze nem olvassák Platónt, Arisztotelészt és 2500 év többi politikai gondolkodóját. Legfeljebb a modern szélhámosokat és a médiát. Ebből a békából nem lesz királyfi.
Akitlosz
2012. november 16. 14:23
Ez eddig is egyértelmű volt. Ahol a legfőbb hatalom az országgyűlés az nem lehet demokrácia. Demokráciában a közösség egészét érintő kérdésekben a közösség szinte egésze dönthet. Demokráciában a legfelsőbb döntéshozó fórum a népszavazás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!