„Ha a magyar úgy érzi, hogy túl sok volt komcsi szeret rendszerváltó reformerként tündökölni, menjen Jerevánba. Ha sikerül találkoznia Karen Demirchiannal, az Örmény Néppárt elnökével, érdekes epizódokat tudhat meg a múltból. Megtudhatja például, hogy 1974-ben Demirchian, aki ezidőtájt az Örmény Kommunista Párt főtitkárának szerény pozícióját töltötte be, megmondta Brezsnyev elvtársnak, hogy »Brezsnyev elvtárs, nekem az a véleményem, hogy ideje lenne bevezetni egy kis piacgazdaságot!« A kérdésre, hogy mit válaszolt a javaslatra Brezsnyev elvtárs abban az évben, amikor Magyarországon éppen moszkvai nyomásra fogták vissza a reformokat, nos, megtudhatjuk, hogy Brezsnyev elvtárs egyetértett. »Be kellene vezetni a piacgazdaságot, csak ne lenne olyan nehéz!« – sóhajtott Brezsnyev elvtárs Demirchian emlékezete szerint.
Ha a magyar úgy érzi, hogy a négyévenként sorra kerülő választásokon nehezen tud kiigazodni a pártok között, menjen Jervánba választási megfigyelőnek. Magyarországon azért annyit lehet tudni, hogy ki van kormányon és ki ellenzékben (kiv. MIÉP). Jerevánban nem lehet különbséget tenni kormány és ellenzék között, a választó nem tudja, hogyan kell a folyamatosságra, vagy hogyan a váltásra szavaznia.
A május 30-i parlamenti választások előtt persze már voltak »szabad« választások Örményországban. Az 1995-ös parlamenti választásokat agyoncsalták. Az 1996. szeptemberi elnökválasztásokon már nem csak csaltak, hanem erőszakoskodtak is. Ter-Petrosian elnök nem sokáig élvezhette hatalmát, már 1998-ban lemondásra kényszerítette az örmény politikai életben egyre nagyobb befolyásra szert tevő karabahi lobbi. Az ezt követő rendkívüli elnökválasztás minden korábbi felülmúlóan botrányos volt. Mind az Európa Tanács, mind az EBESZ megfigyelői tőlük szokatlan kemény hangú nyilatkozatban ítélték el a csalásokat és a brutalitást; az Európa Tanács Örményország felvételi kérvényét befagyasztotta.
Érthetően felfokozott várakozás előzte meg az ez év (1999. – a Szerk.) május 30-i parlamenti választásokat, tanul-e az örmény politikai elit korábbi hibáiból. Nos, szemlátomást tanult. Megtanulta, hogy a nemzetközi választási megfigyelők a választás napja előtt érkeznek és másnap elutaznak, következésképpen csalni nem a választás napján, hanem előtte és utána kell. Tanult és nyert: Az Európa Tanács és az EBESZ megfigyelői megelégedéssel nyilatkoztak a látottakról. Miért is ne? A választás napján semmi igazán rendkívüli és felháborodásra okot adó esemény nem történt - legalábbis a térségben megszokottakhoz képest nem.