Ne tegyünk úgy, mintha az elmúlt két év a rombolás időszaka lett volna. Interjú.
„hvg.hu: Viszont ha az elmúlt két évet vesszük, nem ez fog beugrani a legtöbb embernek, hanem az, hogy a jobboldali kormány sem tartja magát a korrupcióellenesség etikai sztenderdjéhez, hogy adópolitikájából csak egy szűk réteg profitált, hogy nincs szegénységpolitika, nem látszik a romák társadalmi integrációjának szándéka.
L. A.: Ennek a normasornak a felállításával, így összekapcsolva egy baloldali politikától vár el komoly válaszokat. Ha külön-külön kérdezné, tudnék rá válaszolni, de egy jobboldali kormánytól ne várjuk el egy baloldali program teljesítését. Nincs szegénységpolitika? Ez így nem igaz. Az viszont kérdés, mit várhat el egy polgár az államtól jobboldali kormányzás idején. Egy olyan polgár, aki megszokta az állami függést. Európában megszoktuk, hogy ha szegénységet látunk, azt rögtön államilag kell felkarolni. Holott ez nincs feltétlenül így. A legelesettebbek támogatása viszont szerintem is abszolút közösségi feladat.
hvg.hu: Az elmúlt két év kormányzása javított vagy rontott azon, amit ön is mindig mond, hogy máig posztszocialista, posztkádári viszonyok között élünk?
L. A.: Szerintem változtatott rajta, legalábbis látom benne a lehetőséget. A következő két évben meg látszania kellene valamilyen eredménynek, mondjuk az adózáson keresztül a gyerekes családoknál. Vagy lehet szidni az eladósodott családok megsegítését, de azért én nem látok családokat az utcán, gyerekekkel. Ne tegyünk úgy, mintha az elmúlt két év a rombolás időszaka lett volna.
hvg.hu: Mi lenne az a három dolog, ami nem tetszett önnek az elmúlt két évben?
L. A.: Az egyik a radikális változtatás. Ha komolyan veszem a konzervatív felfogásomat, azt tudom mondani, hogy radikális módon legalább annyi problémát előállítunk, mint amennyit megoldunk. A másik a visszamenő igazságszolgáltatás, ami sérti a jog előtti egyenlőséget. A harmadik, hogy a kormány sokáig képtelen volt kezelni a külföldhöz való viszonyunkat, és ennek biztosan súlyos ára van. Nem lehet ennyire autochtonnak, zártnak felfogni a politikai közösséget.”