Forrnak az indulatok Szíriában: a lázadók felgyújtották a bukott elnök apjának sírját (VIDEÓ)
Háfez al-Aszad 1971-től 2000-ben bekövetkezett haláláig volt Szíria kegyetlen kormányzója.
Ideje volna már szembenézni egy történelmi problémával: mi Izraelnek és a zsidóságnak a világban és hazánkban betöltött szerepe? Interjú.
„– Állítólag nemrég kis híján kenyértörésre kerül a sor a Jobbikon belül, hogy vajon kell-e radikálisan megnyilvánulni bizonyos ügyekben vagy sem. Például itt volt a tiszaeszlári vérvád fölemlegetése, ami szónoki fogásnak hatásvadász, egyebekben meg ostobaság volt.
– Kettéválasztanám a dolgokat. A jobbikon belül léteznek különféle nézőpontok, vannak árnyalatbeli eltérések, mégis: a jobbik a legegységesebb párt politikai értelemben. Az LMP-ben azt látjuk, hogy létezik a főváros-vidék konfliktus, liberális párt legyen vagy zöld párt, s ez szinte szétfeszíti őket. Az MSZP-n belül nem tudják eldönteni, hogy baloldali párt legyenek, vagy egy szociál-liberális. Fideszen belül, hogy nemzeti keresztény vagy nemzeti liberális. Ezek eszmei konfliktusok, nálunk ilyen probléma nincs: a Jobbik egy markáns nemzeti párt. A hangsúlyokat persze mindenki vérmérséklete vagy egyéni álláspontja szerint ide vagy oda helyezheti, de ezek csak viták, az alapvető értékrendünk azonos. Nem kell azon gondolkodnom, hogy mondjuk hogyan lehet egy pártban tartanom Wittner Máriát Deutsch Tamással.
– A vérvád emlegetése után boszorkányozni is fognak a parlamentben?
– A balliberális oldal számára nagyon jól jött ez a felszólalás, műbalhét tudtak csinálni belőle. Baráth Zsolt napirend után beszélt, ami nálunk mindig egyéni megnyilvánulás. A tartalmát nyilvánvalóan lehet vitatni, és így, utólag én is úgy érzem, hogy teljes mértékben fölösleges volt. A kialakult vita ugyanis álvita: ez egy történelmi, és nem politikai kérdés. De más frakcióban is előfordult már, hogy egy-egy képviselő meggondolatlanul fogalmazott. A Jobbiknak azért kell felelősséget vállalnia, amit elmond, vagy amit leír, vagy amit a programjába vesz. Nekünk pedig egyetlen olyan programpontunk vagy tervezetünk sincs, ami Magyarországon faji- vagy vallási hovatartozása alapján különbséget tenne ember és ember között. Sőt, éppen azt hangoztatjuk, hogy mindenkire ugyanazok a szabályok, törvények kell, hogy vonatkozzanak, nem lehetnek kivételek. Más kérdés, hogy ideje volna már szembenézni egy történelmi problémával: mi Izraelnek és a zsidóságnak a világban és hazánkban betöltött szerepe? Vitára gondolok, anélkül, hogy sztereotípiákat vagy zsigeri dolgokat feszegetnénk. Nem kéne hagyni hogy az emberekben kérdőjelek, bizonytalanság, kételyek maradjanak, hanem terítse ki mindenki nyíltan a kártyáit!
– Mi a Jobbik kártyája?
– Az imént elmondtam: nyíltan meg kell beszélni a problémákat. Jobban örülnék egy többpólusú világnak ahol az erőviszonyok kiegyensúlyozottabbak. Egyébként úgy látom, hogy a világ efelé is halad. Magyarországnak ez egy nagy lehetőség, mert korábban mindig egy meghatározott erőtérhez tartozott, ami miatt kényszerpályán mozgott. Az a feladatunk, hogy próbáljunk nagyobb mozgásteret találni magunknak, hogy a különböző terek között tudjunk a saját érdekeink szerint egyensúlyozni. Ha a Jobbikon múlna, a külpolitikánkban Németországgal, Oroszországgal és Törökországgal igyekeznénk partneri, kereskedelmi kapcsolatokat létrehozni vagy fenntartani.”