Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Dávid Ibolya többször is próbált meggyőzni: vállaljam el az MDF miniszterelnök-jelöltségét. Interjú.
„Pedig Dávid Ibolya a napokban azt állította az UD Zrt.-ügyben tett vallomásában, hogy ön tart Orbán Viktortól és az embereitől, s azért támogatta az MDF-et, hogy a Fidesz túlhatalmával szemben legyen más jobboldali párt is. Állítólag többször is tárgyaltak az ön miniszterelnök-jelöltségéről.
Ennek az ügynek a forgató- és szövegkönyvét nem Dávid Ibolya írta, és úgy látszik, most sem ő írja. Ha minden igaz lenne, ami eddig az UD Zrt.-ügyben elhangzott, akkor egyszerre lettem volna az MDF miniszterelnök-jelöltje, Dávid Ibolya legfőbb bizalmasa és támogatója, valamint Almássy Kornél fő segítője, ami még az én kapacitásaimat is meghaladta volna. Az viszont igaz, hogy Dávid Ibolya többször is próbált meggyőzni: vállaljam el az MDF miniszterelnök-jelöltségét, de ezt minden alkalommal habozás nélkül visszautasítottam.
Az ön olvasatában miről szól az UD Zrt.-ügy?
Arról, hogy valójában nincs is ügy: hamisnak bizonyultak azok a vádak, amelyekkel az UD Zrt.-t illették. Az újságírók épp csak a lényegre nem figyelnek. Soha nem kérdezik meg, miként fordulhatott elő egy állítólag demokratikus országban, hogy a titkosszolgálat által rögzített, de a törvények alapján már rég megsemmisítésre ítélt magánbeszélgetések felvételei nyilvánosságra kerültek dekódolt formában. Ez mutatja azt a demokráciadeficitet, ami az országnak ezt az időszakát jellemezte.
És a Fidesz-féle többletdemokráciától nem fél?
Nem használnám a többletdemokrácia kifejezést, mert demokrácia vagy van, vagy nincs. Ami a félelmeimet illeti: sok ember nem rendelkezik azzal a képességgel, ami szerintem a túlélés és a hosszú távú siker alapja. Azaz akkor kell a legjobban vigyázni, amikor minden nagyon jól megy, mert ilyenkor lehet a legnagyobbat hibázni. A túl nagy hatalom leginkább azokra veszélyes, akik gyakorolják, mert könnyebben és gyorsabban hoznak meg döntéseket, s kevés időt fordítanak az előkészítésükre. Ezért bármikor becsúszhat a hiba.”