Részleges napfogyatkozás volt Magyarországon

Aki lemaradt a látványról, legközelebb 2026-ban pótolhatja azt.

Fényáradat a legnagyobb bolygón.
A NASA James Webb Űrteleszkópja látványos felvételeket készített a Jupiter északi pólusánál megfigyelt sarki fényről, amely a földinél százszor fényesebb. Ez az első alkalom, hogy ilyen részletességgel láthatjuk ezt a jelenséget a gázóriáson – számolt be a hvg.hu.
Míg a Földön a sarki fényeket napviharokból származó töltött részecskék okozzák, a Jupiter esetében a Napból érkező részecskéken túl más tényezők is szerepet játszanak. A James Webb megfigyelései alapján kiderült, hogy a bolygó erős mágneses mezeje saját környezetéből is képes részecskéket bevonzani – például az Io hold vulkánkitöréseiből származókat –,
ezáltal sokkal komplexebb fényjelenség alakul ki.
A Webb nagy érzékenységű infravörös kamerája (NIRCam) révén a kutatók olyan finom részleteket és gyors változásokat figyelhettek meg, amelyeket a korábbi Hubble-távcső nem tudott rögzíteni. Jonathan Nichols, a Leicesteri Egyetem szakértője szerint arra számítottak, hogy a fények körülbelül negyedóránként változnak, ám ehelyett másodpercenkénti változást és folyamatos fényáradatot tapasztaltak.
A kutatócsoport a James Webb és a Hubble együttes használatával ultraibolya és infravörös adatokat is összevetett. Ez a párhuzamos megfigyelés új részleteket tárt fel, melyek segíthetnek a Jupiter mágneses mezejének és légkörének mélyebb megértésében.
Ezt is ajánljuk a témában
Aki lemaradt a látványról, legközelebb 2026-ban pótolhatja azt.
A nyitókép illusztráció (larrylambert269.medium.com)