Elindult a visszaszámlálás: egy év múlva ezen a három országon lesz a világ szeme – de addig ki kell találni valamit

2025. július 15. 05:40

A jövő évi labdarúgó-világbajnokság 14 helyszíne beleesik az úgynevezett „hőség-veszélyzónába”, amelyből kilenc ráadásul extrém magas hőkockázatú.

2025. július 15. 05:40
null

A meglepetésre tükörsima Chelsea-sikerrel és méltatlan PSG-balhéval záruló FIFA-klubvilágbajnokság rengeteg mindenről marad emlékezetes – de nem csak a pályán és nem csak pozitív értelemben. 

A megreformált amerikai torna – amely valóban hiánypótló eseménynek mondható a világfutballban – összességében elég sok sebből vérzett: az alapvetően gyér nézőszám és a csapatok közötti óriási egyenlőtlenségek mellett a legnagyobb problémát egyértelműen az időjárás, pontosabban a hőség, illetve a tengerentúlon kötelező viharszünetek jelentették. Ez utóbbiak márpedig különös jelentőséggel bírhatnak a jövő évi, az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada által közösen rendezett „rendes” világbajnokságon is, ahol a mostani tapasztalatok alapján alaposan fel kell majd kötniük a gatyát a résztvevőknek és a szurkolóknak egyaránt.

Ezt is ajánljuk a témában

Elviselhetetlen, közveszélyes hőség

A globális felmelegedés egyre nagyobb gondokat okoz a sportvilágban is. Hogy a téli sportok szenvednek, egy dolog, de sokszor a nyári világeseményeken is tarthatatlan a helyzet az embertelen körülmények miatt. Az idei klub-vb-n a folyamatos ivószünetek mellett is volt példa olyanra, hogy a Borussia Dortmund cserejátékosai inkább az öltözőben maradtak a meccs ideje alatt, mert a kispadon ülve elmondásuk szerint szaunában érezték magukat. 

A végül győztes Chelsea olasz mestere, Enzo Maresca pedig csapata egyik philadelphiai edzését nemes egyszerűséggel lefújta a 45 százalékos páratartalom, valamint a 45 Celsius-fokos hőérzettel társuló 37,2 °C-os hőség és vörös riasztás miatt.

S ez csak két kiragadott extrém példa, de a helyzet komolyságát jól mutatja, hogy a közelmúltban több ijesztő eset is történt: a tavalyi Copa Americán az egyik partjelző esett össze Kansas Cityben, korábban pedig arra is volt precedens, hogy játékost kellett kórházba szállítani bajnoki mérkőzésről hőguta gyanújával. 

A tavaly júniusi Copa Americán Humberto Panjoj partjelző a pályán esett össze a metsző kansasi hőségben / Fotó: Bill Barrett/ISI Photos/Getty Images

Ezt is ajánljuk a témában

Ez már csak azért is aggasztó tendencia, mert a jövő évi, amerikai-mexikói-kanadai FIFA-világbajnokság 16 rendező városa közül 14 is beleesik az úgynevezett WBGT (Wet Bulb Globe Temperature) „hőség-veszélyzónába” – csupán az északabbra fekvő két metropolisz, Seattle és Vancouver számít kivételnek ebből a szempontból. A jelenségről itt lehet bővebben olvasni, a lényege, hogy ha a hőmérséklet és a relatív páratartalom kombinációja elér egy bizonyos szintet, akkor a test az izzadás révén már nem képes megfelelően lehűlni: különösen fizikai aktivitás esetén nagyon sok felesleges hőt termel, amelyet rossz WBTG-körülmények között nem tud leadni, ez pedig hőgutához, szélsőséges esetben akár halálhoz is vezethet.

A jövő évi vb 14 helyszíne tehát beleesik ebbe a körbe, ráadásul kilenc város extrém magas hőkockázatú: Atlanta, Boston, Dallas, Guadalajara, Houston, Kansas City, Miami, Monterrey és Philadelphia.

Hogy milyen érzés ilyen körülmények között tétmeccseket vívni arrafelé, arról egyébként az 1994-es amerikai vb-n pályára lépő játékosok tudnának mesélni – meg is tették: „Borzalmas volt. A talajhőmérséklet 47 fok volt, a hőség és a pára pedig együttesen lehetetlenné tette a koncentrálást. Tudtuk, hogy forróság lesz, konkrétan vizes ruhákban edzettünk, hogy megpróbáljunk megfelelően akklimatizálódni, de így is ez volt a legdurvább hőség, amit valaha tapasztaltam. 

Kimondottan veszélyes volt ilyen körülmények között játszani”

elevenítette fel emlékeit az ESPN-nek a Manchester United egykori ír védője, Denis Irwin a világbajnokságok legforróbb meccseként a történelemkönyvbe vonuló, a floridai Orlandóban „kellemes” 41 fokban lejátszott Írország–Mexikó csoportmérkőzésről. És gondoljunk bele: ez több mint 20 éve volt, azóta pedig még drámaibbá vált a helyzet.  

Roy Keane és az ír játékosok a brutális orlandói hőségben az 1994-es vb-n / Fotó: Billy Stickland/Inpho

Majd behúzzák a tetőket...

Jól emlékezhetünk egyébként, a számos botrány övezte 2022-es katari világbajnokságot éppen hasonló megfontolások mentén rendezték végül inkább teljesen unortodox időpontban, november-decemberben. A 2026-os, nagyrészt a trópusi klímaövben játszódó amerikai vb viszont a hagyományoknak megfelelően nyáron kerül majd tető alá.

Méghozzá a szó szoros értelmében. 

A FIFA-elnök Gianni Infantino idevágó mesterterve ugyanis egyelőre annyi, hogy a hőcsökkentés céljából a napközbeni mérkőzéseket fedett, vagy behúzható tetős létesítményekben játsszák. 

Vannak itt tetővel rendelkező stadionok, és ezeket a stadionokat jövőre biztosan használni is fogjuk napközben”

– vágta át a gordiuszi csomót lehengerlő magabiztossággal a furfangos Infantino. A baj csupán annyi, hogy ha már kényszermegoldás, a jövő évi, immár 48 csapatos világbajnokság 104 mérkőzéséből is jelen állás szerint legfeljebb 31-et tudnának csak fedett létesítményben lejátszani: Atlantában, Dallasban, Houstonban és Vancouverben van behúzható tetővel rendelkező multifunkcionális aréna, míg a Los Angeles-i SoFi-stadion egy oldalt nyitott, tetőkupolás létesítmény. Nagy kérdés, hogy a hátralévő kevesebb mint egy év mire lehet elég e téren. 

Viharszünet vihar nélkül

A másik időjárási anomáliát az európai szemmel meglehetősen életszerűtlen viharszünetek jelentették. Az Egyesült Államokban életben lévő protokoll alapján ugyanis ha egy esemény helyszínétől nyolc mérföldön belül villámcsapást rögzítenek, legalább 30 percre automatikusan fel kell függeszteni a játékot – így számos olyan mérkőzés volt a klub-vb-n, ahol szó szerint órákat állt a meccs látszólag tökéletesen ok nélkül. Ezt is a Chelsea-főnök Maresca jellemezte a legtalálóbban, miután az eleve 120 percesre nyúló Benfica elleni nyolcaddöntőjük a félbeszakítások, viharszünetek miatt összesen további két órát állt, így a kezdő sípszó és a lefújás között több mint négy és félóra telt el. Ez volt a klub-vb hatodik ilyen összecsapása, a kétes rekordot pedig nem is ezen a meccsen, hanem a Benfica–Auckland City-n jegyezhettük fel, ahol 134 percet állt a játék viharveszély címszó alatt… 

Ezt is ajánljuk a témában

Számomra ez nem futball. Megértem, ha biztonsági okokból félbe kell szakítani egy mérkőzést, de ha ez már hat-hetedszerre fordul elő, az azt jelenti, hogy valami nem működik, és talán nem ez a legmegfelelőbb hely egy ilyen torna megrendezésérefüstölgött a maratoni találkozó után Maresca, előrevetítve a jövő évi vb hasonló jellegű problémáit. – 

Egyszerűen nem normális dolog, hogy hat-hét meccset csak úgy felfüggesztenek. Egy világbajnokságon hányszor szakítanak félbe egy mérkőzést? Egyszer sem. Vagy Európában? Egyszer sem!

Fotó: Angela Weiss/AFP

Ezt is ajánljuk a témában

Erre tehát valahogyan mindenképpen valami kompromisszumos megoldást kell majd találniuk a szervezőknek és a hatóságoknak a jövő évi vb-re, mert egy világbajnokságon ilyesmi valóban nem fordulhat elő sorozatosan. (Érdekesség, a ’94-es amerikai vb-n még nem kellett ilyenektől tartani, jó két évtizede ugyanis a meteorológiai előrejelzések még nem voltak annyira kifinomultak, mint napjainkban – lehet, a kevesebb néha több…). 

A klub-vb meccseinek időtartamát még tovább növelték a hőség miatti három perces ivószünetek: egyes szakértők a jövő évi világbajnokságra is legalább ilyen hosszúságú hidratáló játékmegszakításokat javasolnak, azzal együtt, hogy a félidő is legalább húsz perces legyen a megszokott negyedóra helyett.

Ez egyébként már a vasárnapi döntőben is így történt, igaz, akkor egészen más okból: itt debütált a Super Bowl-mintára bevezetett, nagyon tipikusan nagyon amerikai félidei show, amelynek az ötlete már a bejelentésekor komoly hullámokat vetett – hát még a  produkciók után…  

Egy biztos: a vasárnap lezárult klubvilágbajnokság nagyon sok tanulsággal szolgált a FIFA és az amerikai szervezők számára. Innentől van 11 hónapjuk arra, hogy a 2026. június 11-én rajtoló „rendes” vb-ig valahogy kiküszöböljék az utóbbi hetekben látott aknákat – máskülönben borzasztóan nehéz lesz a világ egyik legfontosabb, legnagyobb közérdeklődésre számot tartó globális sporteseményét is átütő sikernek elhazudni.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Franck Fife/AFP

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
haxima
2025. július 15. 09:44
A fifánál korruptabb mocskosabb szervezet a világon nem volt még. Egy Európában és Dél-Amerikában népszerű játékot minek az Usába vinni? Az üres stadionokért? A faszért nem lehet találni egy kellemes országot infrastruktúrával és ott rendezni minden negyedik évben?
fideszszavazo-2
2025. július 15. 07:22
1 hónapot kaptok rá tőlem, hogy legalizáljátok a kannabiszt ! Ha a kannabisz birtoklása 2025 augusztusában még mindig bűncselekménynek minősül, akkor legalább 1 biztos FIDESZ szavazóból BIZTOS NEM fidesz szavazó lesz ! Azt a megoldást is elfogadom, ha 1 hónapon belül az alkohol és a cigaretta birtoklása is bűncselekménynek minősül. Máris letelt belőle 1 nap !
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!