Hatalmas szívességet tett Svájc Magyarországnak: történelmet írtunk Herningben!

2026-ban is A-csoportos lesz Majoross Gergely csapata.

A magyar férfi jégkorong-válogatott legfontosabb meccse sikerült a legjobban az elit-világbajnokságon: hogy ez a sportági sajátosságoknak is köszönhetően bennmaradást ért végül, nem szorul magyarázatra, bárki bármit állítson is.
Kedd délután Svájc Kazahsztán felett aratott győzelmével eldőlt, hogy férfi jégkorong-válogatottunk története során először kivívta a bennmaradást a sportág világelitjében.
Ezt is ajánljuk a témában
2026-ban is A-csoportos lesz Majoross Gergely csapata.
Nyilván még szebb lett volna, ha a sorsunkat végig a saját kezünkben tartva magunk gondoskodunk a történelmi tettről, például a norvégok elleni pontszerzéssel, amihez három kapuvasunknál is milliméterekre voltunk csupán.
Ám egy milyen mérföldkő után talán ne legyünk telhetetlenek, s engedtessék meg, hogy a két évvel ezelőtti, osztrákok elleni tamperei szétlövéses thriller, az egyetlen büntetőlövésen múló drámai kiesés után felhőtlenül örüljünk annak, hogy ezúttal végre mi kerültünk a dolgok jobb végére.
Ezt is ajánljuk a témában
Kikaptunk Ausztriától szétlövésben.
Már csak azért is, mert ahogy a világelitbe jutásokat, úgy ezt a bennmaradást sem adták ingyen: igenis meg kellett dolgozni érte, még ha a többi eredmény is szerencsésen alakult végre valahára. Nem úgy, mint Finnországban, vagy mondjuk 2016-ban Szentpéterváron, ahol egy fehéroroszok elleni rendes játékidős bravúrsiker sem bizonyult elegendőnek…
Persze, ne nézzünk hülyének senkit:
ha a kezünket a szívünkre tesszük, kimondható, idén Herningbe is maximum kÉt, de a realitások alapján leginkább egy győzelemért mentünk. Azt viszont megszereztük: hogy ez a sportági sajátosságoknak is köszönhetően bennmaradást ért végül, azért hadd ne kelljen már bocsánatot kérnünk (ahogy azért se, hogy rajtunk tökéletesen kívülálló okokból az orosz, fehérorosz duó nem lehet ott a mezőnyben).
Ezt is ajánljuk a témában
Ezzel hatalmas lépést tett a bennmaradás felé.
Ne legyenek illúzióink, éppen ugyanezt csinálták idén a másik csoportban a szintén egy sikerrel, 9–29-es gólkülönbséggel bennmaradó szlovénok, és éppen ugyanezt csinálták éveken át az olaszok, britek, akik sportot űztek abból, miként lehet az egyetlen nyerhető meccs behúzásával fennmaradni a világelitben. A végeredmény láttán akkor sem érdekelt senkit a hogyan, most sem kellene hát, hogy kritika tárgya legyen – főleg nem a saját honfitársaink részéről.
Ezzel véletlenül sem azt akarjuk mondani, hogy közben jó dolog 8-10 gólokat benyelni a sportági nagyágyúktól, higgyék el, profi sportolók lévén ez a címeres mezt képviselő játékosainknak a legkellemetlenebb érzés. Csak hát itt jön be a képbe, hogy mennyire más kávéház az elit elitje, mint az elit alja: össze sem lehet hasonlítani az Egyesült Államok, Svájc, Csehország (de még Dánia) anyagi, mennyiségi és minőségi lehetőségeit sem a mienkéivel – hogy a másik csoportból Kanadáról, a finnekről, svédekről már ne is beszéljünk.
Ezerszer lejátszott lemez, hogy éppen ezért kellene megragadnunk egyre többször ezen a szinten, hogy minél több tétmérkőzést tudjunk vívni ilyen szintű ellenfelekkel; ha úgy tetszik, okulójelleggel, hiszen hosszútávon kizárólag így van esély a fokozatos felzárkózásra.
Ezt is ajánljuk a témában
A történelmi veresége ellenére történelmi tettet hajthat végre hétfőn nemzeti együttesünk.
Aztán hogy a világbajnoki címvédő csehek szövetségi kapitánya azon lamentál a magyarok felett aratott 6–1-es győzelmük után, hogy edzőmeccs-jellege volt a találkozónak – már bocsánat, de kit érdekel? Ültessük csak át ezt egy magyar szemmel közérthetőbb sportviszonylatba: amikor mondjuk vízilabdában tradicionális sportági nagyhatalomként éppen bucira verjük egy világversenyen valamelyik kisebb nemzet csapatát, mi is pont a szerintünk kevés sportértékre és edzőmeccs-jellegre szoktunk panaszkodni – természetszerűleg megfeledkezve arról, hogy egy-egy feltörekvő együttesnek valójában milyen sokat jelenthetnek tanulási szempontból ezek a külső szemmel ordas zakónak tűnő vereségek is. (A párhuzam nem véletlenül ül: be kell látni, világszinten mindkettő rétegsport, tetszik vagy sem.)
Ezt is ajánljuk a témában
Nem várt problémával kell megküzdeniük a csapatoknak az elit jégkorong-világbajnokság dániai mérkőzésein.
És még egy dolog, amit illendő volna nem elfelejteni: az idei világbajnoki keretünkből több mint egy komplett sornyi kulcsember hiányzott különböző okokból.
Megkockáztatható, a neveket és a rutint tekintve az eddigi elitcsapataink közül papíron talán a mostaninak kellett volna, hogy a legkevesebb esélye legyen a bennmaradásra. Ehhez képest a teljesség igénye nélkül Sofron István, Sebők Balázs, Bartalis István, Stipsicz Bence, Varga Balázs és Nemes Márton nélkül is megcselekedte a történelmi tettet – ezért csak kalapemelés járhat, kritika semmiképpen.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem szokványos problémákkal is meg kell küzdenie a szövetségi kapitánynak.
Majoross Gergely szövetségi kapitány nem beszélt a levegőbe, amikor azt mondta, alapértékrendek mentén kikövezett kultúrát épít a válogatott körül, melybe bárki beilleszthető, aki ezen normákat elfogadja. A fiatal magyar válogatott tagjai kivétel nélkül elfogadták, ennek jutalma sportágtörténeti siker – s hogy jövőre stílusosan éppen Svájcban írhatják tovább, azon a helyszínen, ahol újkori hokitörténetünk első elitbe jutása, a szapporói csoda után is elit-vébéztünk 2009-ben.
Ezt is ajánljuk a témában
Majoross Gergely szerint nem csapatot, hanem kultúrát építünk.
Nyitókép: Magyar Jégkorong Szövetség