Óriási a felháborodás: bűncselekménnyel felérő edzésekről, zsarolásról, megaláztatásokról vallott az olimpikon
Áll a bál Németországban: brutális titkokról rántotta le a leplet a korábbi tornász.
Nemzetközi eltiltást kapott Mariana Vaszileva azeri ritmikus gimnasztika edző, aki azóta már sportminiszter-helyettesként dolgozik.
Lezárult a négy éven át tartó vizsgálat, bizonyságot nyert a bűnössége, így 2032-ig mindennemű edzői tevékenységtől eltiltották Mariana Vaszilevát, aki korábban az azeri ritmikus gimnasztika válogatottnál tevékenykedett, négy éve azonban az ország sportminisztere, Farid Gayibov helyetteseként dolgozik.
A bolgár származású edző a vádak szerint verte, fojtogatta és megalázta a versenyzőit, egyiküket kis híján az öngyilkosságba kergette a testsúlyára tett megjegyzéseivel.
Még azt is megtiltotta a fiatal sportolóknak, hogy családjukkal tartsák a kapcsolatot.
Nem egyedüli az eset a világ sportéletének közelmúltjából: mint arról január elején beszámoltunk, Németországban is áll a bál, ott a tornászok felháborodása egyre hangosabb, miután az egykori német olimpikon tornász, Tabea Alt kiállt a nyilvánosság elé. Vallomásában rámutatott, milyen visszaéléseket kellett elviselnie a pályafutása során, étkezési zavarokról, fenyegetésekről és megaláztatásokról mesélt, egy rendkívül mérgező rendszerbe engedett bepillantást. A Német Tornaszövetségben (DTB) vizsgálat indult, ígéretet tettek, hogy felderítik a visszaélésekkel kapcsolatos vádak mögött rejlő igazságot.
Ezt is ajánljuk a témában
Áll a bál Németországban: brutális titkokról rántotta le a leplet a korábbi tornász.
Argentínában egy szexuális zaklatással összefüggő ügy kavart nagy hullámokat ősszel: a 2024-es párizsi olimpián vitorlázásban érmes Eugenia Bosco nyilvánosan jelentette ki, hogy 12 éves korában egykori edzője, Leandro Tulia szexuálisan zaklatta. A Yacht Club Olivos egyesületnél
a tréner fenyegetéssel és kiváltságokkal manipulálta a gyerekeket, akiktől masszázst és intim pillanatokat kért a jutalmakért cserébe.
A 27 éves Bosco célja, hogy kiállásával felhívja a figyelmet a sport világában előforduló visszaélésekre. Az ügyben nyomozó ügyész szerint hivatalosan legalább hat nő kereste meg a bíróságot tanúskodás céljából, de vannak további áldozatok, akik még nem tettek vallomást. Tuliát közben felfüggesztették a vitorlásklubnál, ahol egészen mostanáig dolgozott, de szabadlábon marad, amíg a nyomozás folytatódik – írja az Inside the Games.
Érdekes, hogy az Egyesült Államokban is a tornacsarnokok világában azonosították a fertőzést: a vádak szerint Larry Nassar, a tornászválogatott csapatorvosa élt vissza a helyzetével, és több száz fiatal női tornászhoz közeledett szexuálisan.
Még a bolygó első számú sztárja, Simone Biles is mesélt a Nassarral kapcsolatos borzalmas élményeiről.
Annak ellenére, hogy számos sportoló jelezte az orvos helytelen magatartását, a hírek szerint a szövetség teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a Nassarral összefüggésbe hozható szexuális zaklatásokat. A témában a Netflixen megtekinthető dokumentumfilm azt sugallja, hogy az irányító testületet jobban érdekelte a profit, mint a tornászok egészsége és jóléte.
A közelmúltban egyébként Dél-Koreában is kipattant néhány eset: a triatlonos, Choi Suk-hyeon edzői stábját vádolta meg éveken át elkövetett fizikai és verbális bántalmazással, míg 2018-ban a rövidpályás gyorskorcsolya kétszeres olimpiai bajnoka, Shim Suk-hee jelentette ki nyilvánosan, hogy edzője szexuálisan és fizikailag is bántalmazta – az ügy következtében a szakembert 10 hónapos börtönbüntetésre ítélték.
Fotó: Loic Venance/AFP