Ugrás az ismeretlenbe: ezért vette ki a fiát a magyar rendszerből Szoboszlai Dominik apja
Újabb műhelytitkok derültek ki a Liverpool magyar válogatott középpályásának útjáról.
Szoboszlai Zsolt és Stefan Gyökeres döntései meghatározták fiaik pályafutását.
Feltehetőleg azt senki sem vitatja, hogy jelenleg a Liverpool középpályása, Szoboszlai Dominik Magyarország egyik legkiválóbb exportcikke a magyar sportban. Az is köztudott immár, hogy labdarúgó-válogatottunk 24 éves csapatkapitánya nem a hazai akadémiarendszer „terméke”, hanem egy kis székesfehérvári focisuliból, a Főnix Gold Akadémiáról jutott el az Anfield Roadra. Ahogy a neves The Athletic fogalmazott vele kapcsolatban korábban, Szoboszlai „a nyers tehetség és a könyörtelen elszántság keverékét testesíti meg”, amely voltaképpen elengedhetetlen, hogy a futball legmagasabb szintjén boldoguljon.
A fentebb említett tehetség ugyanakkor nem minden sportolót predesztinál hírnévre, és ez Szoboszlai Dominik esetében is így volt. A 75 millió euróra (30,88 milliárd forint) taksált, évente forintmilliárdokat kereső, de még mindig fiatal játékos édesapja, Szoboszlai Zsolt nélkül ugyanis nem igazolhatott volna a világ egyik legnagyobb futballklubjába, melynek a 2023-as érkezése óta amolyan marketingarca lett.
Ezt is ajánljuk a témában
Újabb műhelytitkok derültek ki a Liverpool magyar válogatott középpályásának útjáról.
Az egykori NB I-es, és Fejér vármegyében nagy ismeretségnek, népszerűségnek örvendő Szoboszlai Zsolt többször beszélt már az általa alkalmazott módszer lényegéről, melyet úgy lehet összefoglalni, hogy az ifjú labdarúgóknak két dologra van szükségük: a lehető legmagasabb érintésszám mellett a lehető legtöbb futballal eltöltött órára. Dominikot mindig is akaratos, céltudatos kölyökként jellemezte, aki az alváson kívül szinte minden idejét a focinak szentelte, szenteli. A liverpooli sztár hétéves volt, amikor édesapja megalapította a Főnixet, majd 15-16 éves koráig edzette, terelgette.
„Volt, hogy megdicsértem, de kétszer ugyanazért soha.
Dominik amiatt sohasem sírt gyerekként, mert szigorú voltam vele, vagy mert mindenkinél többet követeltem tőle. Csak akkor pityergett, amikor kikapott a csapata”
– idézi Szoboszlai Zsoltot a büntető.com.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar válogatott csapatkapitánya csupán a 10. legjobban fizetett Liverpool-futballista a Premier League-ben.
Az Egyesült Királyságban légióskodó középpályás édesapja nem köntörfalazott akkor sem, amikor egy előadás közben azt mondta, hogy „Magyarországon szülői diktatúra van a fociban”, a gyerekeket itthon ráadásul „tutujgatják”. A fiával szoros kapcsolatot ápoló idősebb Szoboszlai úgy indította el gyermekét a világhírnév felé, hogy 16 évesen kivitte Tatabányára a Railjethez, és felrakta a Salzburgba tartó járatra. A célállomás a Red Bull akadémiája volt…
Mostanában előszeretettel büszkélkedünk vele – és szeretnénk a magunkénak tudni –, de Viktor Gyökeres sikere csak részben a miénk. A Svédországban született és nevelkedett labdarúgó – aki most még a portugál Sporting játékosa – messze a legjobb góllövő jelenleg a világon. A részsiker a mi esetünkben abban merül ki, hogy a nagyapja Magyarországról vándorolt ki, míg az apja, Stefan Gyökeres már a svédeknél látta meg a napvilágot – ahogy Viktor is.
És itt jön be a Szoboszlai-kapcsolat: az idősebb Gyökeres Szoboszlai Dominik édesapjához hasonlóan focista volt egykor – igaz, csak a harmadosztályig vitte –, majd később gyerekekkel kezdett el foglalkozni, a sajátjának az edzője, mentora lett. A bbntimes.com írása szerint Stefan Gyökeres pszichológusnak sem utolsó: mindig is azt sulykolta a fiába, hogy mennyire fontos a család, a barátok és a mentális jólét az életben, miközben szorgalomra, alázatra, visszafogottságra tanította gyermekét.
Ezt is ajánljuk a témában
Eddig 21 meccsen 24 gólt szerzett és 4 gólpasszt adott az idényben. Meg 9-et a svéd nemzeti együttesben. És még csak december eleje van.
Szoboszlai Zsolttal megegyezően Gyökeres apuka is úgy döntött, hogy a nagy nevű akadémiák helyett inkább a helyi csapatban hagyja a most már legalább 70 millió eurós (28,82 milliárd forint) piaci értékkel rendelkező, a világ legnagyobb egyesületei által megkörnyékezett 26 esztendős Viktort kibontakozni. Utóbbinak eleinte nem tetszett a szülői ukáz, ami ellen sokat tiltakozott – mindhiába.
Ennek az volt az egyik legnagyobb előnye, hogy így több tapasztalatot szerezhetett a pályán anélkül, hogy túl korán elköteleződött volna egy bizonyos szerepkör mellett”
– magyarázta az indokokat Stefan Gyökeres.
Ez olyannyira igaz, hogy amikor a dallamos nevű svéd Aspudden-Tellus igazolt játékosa volt, Viktor Gyökeresnek nem volt meghatározott pozíciója. Gyakran három csapatban szerepelt egy hét alatt, ráadásul mindig olyan poszton, amelyiken a legnagyobb szükség volt rá.
„Versenykörülmények között ugyan általában meghatározott szerepet töltött be, de a kevésbé kiélezett meccseken különböző feladatokat vállalt, sokszor például a védekezésből is kivette a részét” – idézte fel róla az egyik gyerekkori edzője.
Sokan azóta is ennek az alkalmazkodási képességének tulajdonítják, hogy a legkülönbözőbb védekező felállásokkal szemben is eredményes tud lenni.
Azt tehát Szoboszlai Dominik és Viktor Gyökeres esetében is kijelenthetjük, hogy (jellem)fejlődésük tekintetében jelentős, meghatározó szerepük van az édesapjuknak, akik pályafutásuk nehéz, illetve örömteli pillanatait testközelből szemlélhették, élhették át, és átsegíthették őket a legnagyobb kihívásokon is. Ez a mai világban gyakorlatilag felbecsülhetetlen.
Ezt is ajánljuk a témában
A labdarúgó Premier League gigászai versengenek a támadó aláírásáért.
Fotó: AFP/Mandiner-montázs