Igazi példakép: van mit tanulnunk Marco Rossi idei évéből! (VIDEÓ)

2024. december 31. 06:13

Veretlenség, ráadásgól, összeomlás, dráma – a magyar labdarúgó-válogatott hullámzó évet zárt 2024-ben, amelyet két Szoboszlai-büntető foglalt keretbe. Mandiner-összefoglaló.

2024. december 31. 06:13
20241119__MI_599
Szabó Péter

Itt az év vége és elérkezett el az összegzések ideje: 2024 rendkívül hullámzóra sikeredett a magyar labdarúgó-válogatott történetében – az eredmények és a szurkolók lelki állapota szempontjából is. Hosszú idő után egy olyan időszakot zárunk le, melynek során a „kötelező” győzelmeket hoztuk, miközben a bravúrok elmaradtak, így a korábbi sikerektől elkényelmesedett szurkolók közül sokan kritizálni kezdték a nemzeti csapatot. Jó volt látni, hogy az Eb-szereplés és a csapnivaló Nemzetek Ligája-rajt után a sorozat végére ismét egymásra talált a tábor és a Szoboszlai Dominik vezette együttes.

Magasan volt a léc

Az év elején komoly sorozatban volt Marco Rossi gárdája, miután 2023-at veretlenül tudta le, ennek tudatában pedig az egész ország merész álmokat szövögetett, de minimum bizakodva készült a németországi Európa-bajnokságra. A Szoboszlai tizenegyesével elpáholt törökök, illetve a koszovóiak elleni márciusi felkészülési mérkőzések során gólt sem kapott a csapat, a széria tehát tovább folytatódott, néhány repedés időközben ugyanakkor keletkezett a pajzson.

Tavasszal elsősorban a kulcsjátékosok „visszafogott” játékpercei okoztak fejtörést a szövetségi kapitánynak:

a jól összeszokott védelemből Fiola Attila, Lang Ádám és Szalai Attila, illetve a középpályán, a pálya tengelyében és a támadósorban is bevethető csapatkapitány, Szoboszlai Dominik egyaránt küzdött némi meccshiánnyal (utóbbi Eb-hangolódását ráadásul kisebb sérülése is hátráltatta). Eközben Gulácsi Péter éppen kezdte visszanyerni a formáját Lipcsében, miközben Dibusz Dénes is megbízhatóan teljesített a Ferencvárosban, a kapusposzt tehát szintén komoly dilemma elé állította a magyar-olasz Mistert.

A hosszú verhetetlenségi mítosz aztán már a kontinenstorna előtt szertefoszlott azután, hogy Dublinban döntetlen állásnál a győzelemért támadtunk, ám a 92. percben esett ír találat valódi tőrdöfés volt a magyar szívekbe. A 2022. szeptember 26-i, olaszok elleni NL-csata után ismét vereséget szenvedtünk. Összességében ezzel együtt is büszkék lehetünk erre a páratlan sorozatra, hiszen

korábban csak az Aranycsapat produkált hasonlót a magyar labdarúgás történetében.

Néhány nappal később hamar helyre állt a dolgok rendje: az izraeliek elleni debreceni találkozón egy fél félidő is elég volt, hogy lesimázzuk az ellenfelet az Európa-bajnokság főpróbáján.

Ezt is ajánljuk a témában

Rekord, amelyre mindig emlékszünk majd

A svájciak elleni sokkoló kölni Eb-rajt után sokan elkezdték kongatni a vészharangokat. Rossi is ekkor beszélt először nyíltan a keretet érintő problémákról, arról, hogy Szoboszlai nem volt teljesen egészséges, illetve a játékhiányból fakadóan is formán kívül vannak a kulcsemberei. A 3–1-es vereség azért volt mélyütés, mert a szakértők szerint az alpesi ország válogatottja elleni csata volt a továbbjutás kulcsa, itt kellett volna a bravúr. A házigazda németek ellen kevesebb sanszunk volt erre, és nem is jött össze. Sokáig emlegették ezzel összefüggésben a magyar szurkolók a VAR-szobában ülő holland játékvezetőket: a 22. percben Ilkay Gündogan Orbán Willivel szemben elkövetett, tizenhatoson belüli szabálytalansága a sokadik visszanézésre sem tűnt fel nekik. Az a gól pedig alapjaiban meghatározta a folytatást...

A magyar válogatott az utolsó csoportmérkőzésén aztán a korábbiakhoz képest rendkívül kompakt és stabil játékkal rukkolt elő. A skótok elleni sorsdöntő összecsapás során meg kellett küzdenünk Varga Barnabás drámai sérülésével és kiesésével (a támadó arccsonttörést szenvedett, hosszan ápolták a pályán, majd még Németországban megműtötték), ezt követően a 100. percben lőtt Csoboth Kevin-góllal mégis megvertük a skótokat!

Ez volt tornák történetében a legkésőbb, még rendes játékidőben született gólok, amely nem mellesleg napokon át reményt adott Magyarországnak a továbbjutásra.

Utóbbi többek között az angolok és a portugálok eredményei miatt sem jött össze, így végül a csoportkör után csomagolhattunk és indulhattunk haza.

Marco Rossi ezt követően sokáig elemezte a tornán történteket és levonta a tanulságokat. Mint kijelentette, tanult a hibáiból és a folytatásban mindezekből okulva alakítja majd ki a mindenkori válogatott keretet. Magyarán: nem kaphat lehetőséget a válogatottban olyan játékos, aki nem játszik a klubcsapatában, mondván, a kiesett játékperceket nem címeres mezben kell pótolni.

Felismertem, hogy valami nem működik. A skótok legyőzése után nekem is le kellett vonnom a tanulságokat. Ennyit mondhatok, ennél többet nem. A többi köztem és a játékosok között marad”

fogalmazott az Eb után a szövetségi kapitány, akinek a belátása, a problémakezelése és az önkritikája minden ember számára példaként szolgálhat.

Ezt is ajánljuk a témában

A magyar labdarúgó-válogatott eredményei a 2024-es évben:

felkészülési mérkőzés: Magyarország–Törökország 1–0 (0–0)

felkészülési mérkőzés: Magyarország–Koszovó 2–0 (0–0)

felkészülési mérkőzés: Írország–Magyarország 2–1 (1–1)

felkészülési mérkőzés: Magyarország–Izrael 3–0 (3–0)

Európa-bajnokság: Magyarország–Svájc 1–3 (0–2)

Európa-bajnokság: Magyarország–Németország 0–2 (0–1)

Európa-bajnokság: Magyarország–Skócia 1–0 (0–0)

Nemzetek Ligája: Németország–Magyarország 5–0 (1–0)

Nemzetek Ligája: Magyarország–Bosznia-Hercegovina 0–0

Nemzetek Ligája: Magyarország–Hollandia 1–1 (1–0)

Nemzetek Ligája: Bosznia-Hercegovina–Magyarország 0–2 (0–1)

Nemzetek Ligája: Hollandia–Magyarország 4–0 (2–0)

Nemzetek Ligája: Magyarország–Németország 1–1 (0–0)

összesítve: 13 mérkőzés, 5 győzelem, 3 döntetlen, 5 vereség, gólkülönbség: 13–18 (-5)

Vissza a gyökerekhez

Az őszi Nemzetek Ligája-sorozat a fenti Rossi-kijelentések ellenére pocsékul indult: Düsseldorfban a németek ízekre szedték a védelmünket a második félidőben, a sokak szerint csalódást keltő Eb-szereplés és a kiütéses, ötgólos németországi vereség után sokan kritizálni kezdték a válogatottat, amelyet a bosnyákok elleni hazai döntetlen után szinte csak a leghűségesebb szurkolók tapsoltak meg a Puskás Arénában.

A csapatnak megújulásra, újratervezésre volt szüksége, így Marco Rossi visszanyúlt a jól megszokott stabil alapokhoz, a bevált rendszerrel pedig jöttek az eredmények is. A hollandok elleni hazai bravúrdöntetlen és a boszniai győzelem után a novemberi meccseket már kedvező helyzetből várhatta a gárda.

Szalai Ádám amszterdami drámája azonban alapjaiban határozta meg a Hollandia elleni idegenbeli csatát.

Mint ismert, a magyar csapat pályaedzője a mérkőzés 7. percében esett össze a kispadnál, amely érthetően hatalmas riadalmat okozott a játékosok körében, többek között ezért is szenvedtünk négygólos vereséget. Az epilepsziás rohamot kapott Szalait végül kórházba szállították, de már a csapattal térhetett haza Hollandiából.

Ezt is ajánljuk a témában

Néhány nappal később a németek vártak ránk Budapesten, és már a találkozó előtt biztos volt, hogy a csoport harmadik helyén végzünk, így az új lebonyolítási rendszer miatt jön még egy rájátszáskör (mint azóta kiderült, a törökök ellen vívhatjuk ki az elitben maradás jogát márciusban). Az évzárón ismét a korábbi sikeres önmagát idézte a csapat, stabil, jó játékkal rukkolt elő, így a 99. percben született panenkás Szoboszlai-góllal kiharcolt döntetlen teljesen megérdemelt volt, összességében pedig keretbe is foglalta a válogatott idei teljesítményét.

A 2026-os világbajnokság selejtezőinek a sorsolásán közben már az is kiderült, hogy az 1. kalapból a Portugália–Dánia NL-negyeddöntő győztese, a 3. kalapból Írország, míg a 4. kalapból Örményország lesz jövőre a mieink ellenfele.

Ennek ismeretében nem véletlenül fogalmazta meg Marco Rossi a karácsonyi üzenetében, hogy mi a fő célja a következő évre:

Végül azt kívánom mindannyiunknak, hogy az új év meghozza azt, amire már 40 éve várunk!”

– utalt az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó által rendezett 48 csapatos tornára való kijutásra a szövetségi kapitány.

Ezt is ajánljuk a témában

Fotó: Mirkó István/Magyar Nemzet

 

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1esperma
2024. december 31. 15:52
Én akkor is remek szakembernek tartom Marco Rossit, és kivételesen nagy edzőnek, aki meg tudta téveszteni az ellenfeleket, kik azt hitték, egy jó csapattal állnak szemben. Rossi sokkal többet kihozott a magyarokból, mint ami bennük volt. A Világ 30 legjobbja közé vezette a magyar válogatottat, miközben a klubfutballunk Európában nincs a TOP-30-ban.
Ugandai Bubu
2024. december 31. 10:28
Jóvan, van azért afromaghiar is a kompániában, Black Lives Matter!
tintapaca
2024. december 31. 09:09
Én akkor is szélhámosnak tartom Marco Rossit, és kivételesen nagy színésznek, mivel meg tudta téveszteni a közvéleményt, és a sport szakmai vezetést is. Hasonlóan a több, külföldi szövetségi kapitányhoz. Óriási szakmai tévedés, hogy szinte csak a külföldön játszó játékosokat válogatja be, akik nincsenek összeszokva, nem is ismerik egymás stílusát. Ha valami nem ésszerű, akkor a korrupció valószínűsíthető mögötte. Én találkoztam vele, így ismerem a működési mechanizmusát. Közben a szélhámosok vígan fosztogatják a magyar sport költségvetését, a hazai szakeberek és játékosok rovására. Csodálkozom, hogy még nem lázadtak ellene. A tágabb közvélemnynek meg kellene ismernie az id. Hemingway rádió interjújában elhangozottakat.
Töki
2024. december 31. 08:13
Folytassa mester amíg bírja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!