Az ő nevében írt alá a francia Lille csapatához egy szélhámos: 100 éve született Zakariás József
2024. március 05. 06:03
Ő volt az Aranycsapat első halottja, 47 évesen hunyt el váratlanul.
2024. március 05. 06:03
5 p
0
0
109
Mentés
Zakariás József, az Aranycsapat szürke eminenciása napra pontosan 100 esztendeje, 1924. március 5-én született Budafokon, egy tízgyerekes, szegény családban, az édesapja cipészként próbálta eltartani a famíliát. A kis Zakariás a budafoki polgári fiúiskolába járt, kiválóan tanult, de tudta, később szó sem lehet egyetemről, dolgoznia kell.
Már egészen fiatalon kiderült, kiválóan mond verset, az iskolai ünnepségeken is fellépett
és az is, hogy a foci mellett például futásban és tornában is jeleskedett. Mivel a család anyagi helyzete miatt a továbbtanulásról szó sem lehetett, kétkezi munkát vállalt, mellette pedig focizott. A Kábelgyár és a Gamma érintésével került az MTK-hoz, amelyet aztán a Rákosi-rendszerben Bástyára kereszteltek. 1947-ben, 23 évesen, Albánia ellen debütált a későbbi Aranycsapatban. Ő volt a vízhordó a középpályán Bozsik József társaságában. Ott volt az Aranycsapatban az olimpiai bajnoki címnél, a 6:3 alkalmával és az 1954-es világbajnokságon is. Zakariásnak a vesztes berni döntő volt az utolsó válogatott mérkőzése.
„Az Aranycsapat által képviselt értékek ma is menők: a pazar focitudás, a nemzetközi siker, az erőt adó és összekovácsoló nemzeti büszkeség” – Szöllősi György, Puskás Ferenc életrajzírója a Mandinernek.
Nem ő volt az Aranycsapat legnépszerűbb tagja, ellenben sok élménybeszámolóra őt küldték, mert kiváló szónok volt. És művelt ember, neki volt a legnagyobb könyvtárszobája a válogatott csapatból. Külföldön is jegyezték a nevét, nem véletlen, hogy 1954-ben egy szélhámos Zakariásként vágta át a francia Lille csapatának vezetőségét. Történt, hogy a Veréb László névre hallgató férfi egyik nap jelentkezett a francia együttesnél, hogy ő Zakariás József, disszidált és a Lille csapatában szeretne játszani.
A klubvezetőség azonnal szerződtette „Zakariást”, ám rögvest az első mérkőzésen kiderült, hogy az Aranycsapat egyik oszlopának hitt férfi minimálisan konyít a focihoz.
A történet híre Magyarországra is eljutott, miután a Szabad Európa tényként közölte, hogy Zakariás disszidált.
Később aztán tényleg elhagyta az országot, de legálisan, hosszú évekre Guineába került, ahol a helyi válogatottat vezényelte. Zakariás József első házasságából két gyermek született, Ágnes és Tamás. Az utóbbi szintén labdarúgó lett, de az NB I-ig nem jutott el. A második házasságában élt az olimpiai bajnok labdarúgó, amikor
1971 novemberében jött a mellbevágó hír: csupán 47 évesen meghalt.
Mint utóbb kiderült, a szívével voltak gondok, pontosabban súlyos érelmeszesedéssel került kórházba, a megpróbáltatásokat pedig nem bírt a szíve. Zakariás volt az Aranycsapat első halottja, a Farkasréti temetőben tartott búcsúztatásán Grosics Gyula, az Aranycsapat kapusa is beszédet mondott. Ő még 43 évig élhetett. Zakariásnak viszont csak 47 évet adott a Teremtő…
Nyitókép: Zakariás József egy 1952-es felvételen. Fotó: MTI-archív/Seidner Zoltán
Beszélgetés régi sikerekről, fájó emlékről, Mázáról, Fradiról, máig tartó munkáról az FTC Örökös Bajnokával, aki természetesen ott volt a lelátón csütörtök este a Nice elleni Európa Liga-mérkőzésen. Október 25-én ünnepli a 73. születésnapját, elárulta, mennyire szereti a meglepetéseket.
Egy kezdő filmes és amatőr kis csapata talán nem is sejtette a hetvenes évek elején, hogy mekkora hatással lesz az utókorra – pedig ez a texasi láncfűrész nemcsak zsigerig hatolt, de a lélekig is.