A képen szereplő urak hazavágták a német gazdaságot – aztán megvádolták az AfD-t, hogy majd haza fogja vágni
A német kormány bűvésztrükkjeitől Rodolfo is elszégyellné magát. Kohán Mátyás írása.
Forrnak az indulatok az Eb-rendezésre készülő Németországban: a berlini futballklubok szurkolói összefogtak, hogy együtt erősítsék a sportág politikai hangját a tömegrendezvényen.
Több mint ezer szervezet részvételével zajló, jelentős tömegeket megmozgató AfD (Alternatíva Németországnak Párt) elleni demonstrációra került sor az elmúlt hétvégén Berlinben, amelyhez a berlini futballklubok szurkolói is tömegesen csatlakoztak. A megmozdulás főszervezői között az Amnesty International és a FridaysForFuture szervezetek jelentek meg, vezetőik kezdeményezték a jobboldali szélsőségek elleni fellépést a német fővárosban. Ahogy arról beszámoltunk, a berlini rendőrség szerint közel 150 ezren jelentek meg a tüntetésen, a szervezők azonban a duplájáról, 300 ezer résztvevőről beszélnek.
Ezt is ajánljuk a témában
A német kormány bűvésztrükkjeitől Rodolfo is elszégyellné magát. Kohán Mátyás írása.
A tiltakozók célja a civil társadalom érdekeinek megvédése, a jobboldali szélsőségekkel szembeni ellenállásuk kifejezése, a demokrácia védelme és az AfD kirekesztőnek tartott politikája elleni tiltakozás volt – írja a Deutsche Welle.
Amikor néhány napja színes zászlók és transzparensek tengere lepte el Berlint, a tömegtüntetésen a berlini futballklubok címereivel felvonuló szurkolók is nagy létszámban megjelentek: „Fasisztáknak nincs futball!” és „A futball szívesen látja a menekülteket” feliratokkal.
Fontos, hogy most mindenki hallassa a hangját az AfD kirekesztő politikáját illetően, mert ez egy döntő pillanat. A sportnak, és különösen a futballnak fel kell állnia, mert együtt kritikus tömeget jelentünk”
– mondta a Gesellschaftsspiele nevű berlini, futballszurkolói kultúrával és politikai oktatással foglalkozó szervezet tagja, David Hoffmann a DW-nek. Tevékenységének köszönhetően fogtak össze a fővárosi futballklubok szurkolói, hogy közösen csatlakozzanak a megmozduláshoz.
A futballklubok mellett szurkolói csoportok is csatlakoztak a tömeghez, a Bundesligától kezdve Dárdai Pál másodosztályú Hertháján át az alacsonyabb berlini klubokig.
Ezt is ajánljuk a témában
A párt azonban továbbra is a második legnépszerűbb politikai erő Németországban.
Mint ismert, nyáron Németország ad otthont a labdarúgó Európa-bajnokságnak, de a nagy presztízzsel járó tornarendezés ellenére az országban egyre több feszültség üti fel a fejét a sportágban. A válogatott kudarcokkal kikövezett időszakot él át, a szurkolók sem állnak teljes mellszélességgel a csapat mögött, a politikai változások pedig rengeteg mélyről jövő feszültséget hoznak felszínre.
A jelenlegi állapotot egy január 10-i jelentés idézte elő, amelyben az Alternatíva Németországnak (AfD) párt néhány jobboldali, kereszténydemokrata tagja bevándorlók millióinak, köztük német állampolgároknak a kitoloncolására irányuló titkos tervekről egyeztetett.
Demokráciánk számára nagyon fontos, hogy mindannyian kiálljunk a szélsőjobboldal ellen. Ügyeljünk arra, hogy demokráciánk ne lankadjon, és ne kerüljenek hatalomra veszélyes elemek”
– jelentette ki a tüntetésen egy Hertha-szurkoló.
Bár a mérések szerint az AfD támogatottsága csökkent a tiltakozások kezdete óta, országosan továbbra is 19 százalékon áll, amivel a második legnépszerűbb párt Németországban.
A kisebbik, de jelenleg élvonalbeli fővárosi klub, az Union Berlin egyik szurkolója, Max a feleségével és két tinédzser fiával csatlakozott a tiltakozókhoz. Mint elmondta, a futball sokkal több, mint hétvégi szórakozás.
A futball tükrözi a társadalmunkat. Ki kell fejeznünk a véleményünket, akár a lelátón, az iskolában, a munkahelyén vagy a téren”
– fogalmazott a Schäfer Andrást is foglalkoztató Union csapatának szurkolója.
A németországi futballkultúra erősen átpolitizált, nem csoda, hogy a Bundesliga-klubok is arra bátorították a szurkolóikat, hogy vegyenek részt ezeken a tüntetéseken, sőt, a vezetőedzők közül is volt, aki támogatásáról biztosította a drukkereket. A Sallai Rolandot alkalmazó Freiburg szakvezetője, Christian Streich és a listavezető Bayer Leverkusen spanyol trénere, Xabi Alonso is hangot adott véleményének.
Az AfD elleni berlini tüntetésen részt vevő szurkolók egyértelművé tették, hogy a futballnak fontos szerepe van a demokrácia védelmében.
A futball mindennek az alapja. Ez a mi társadalmunk. Mindenkié, függetlenül attól, hogy ki vagy, vagy melyik csapatot támogatod. Ahogy a mi demokráciánk is mindenkié”
– foglalta össze gondolatait a Hertha BSC egyik szurkolója.
Ezt is ajánljuk a témában
Halmozza a rekordokat a német listavezető, de nagy kérdés: a sikeredző megérett-e már Jürgen Klopp pótlására.
Fotó: Hami Roshan/Middle East Images via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Németország-szerte lezajlottak a demokráciavédelmi tüntetések; kellett már a jogállamnak ez a kis erkölcsi támogatás, mint egy falat kenyér. Francesca Rivafinoli írása.