Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
A hegymászásban mára nem a meghódított hegyek számában mérik a teljesítményt – exkluzív interjút adott a legsikeresebb magyar hegymászó.
Varga Csaba eddig öt nyolcezer méter feletti csúcsot hódított meg, amivel a legsikeresebb élő magyar hegymászónak mondhatja magát. Néhány héttel ezelőtt tért haza Nepálból egy újabb sikeres expedíció után, most pedig egy interjút is adott a ma7-nek. A beszélgetés során szóba kerültek a hegyek és az emberek, a hegymászás varázsa és az, hogy mindannyiunknak hozzá kell tennie a magáét a magyarság megmaradásához.
Az interjúban elmondta, hogy csalódottan jött haza az Everestről.
„Nem sikerült feljutnom a csúcsra, óriási szél volt, rossz volt az idő.
Én lehettem volna az első magyar, aki kiegészítő oxigén nélkül mássza meg a hegyet, de esélyem sem volt a csúcstámadásra. Később jött még egy nagy lavina és valahogy elegem lett az egészből, le kellett, hogy jöjjek a hegyről. Nagyon csalódott voltam, az akklimatizáció jól ment, erősnek éreztem magam, a csúcstámadás volt csak hátra. Az időjárás viszont annyira rossz volt, hogy nem tudtam belevágni” – fogalmazott a hegymászó.
Elmondta, úgy jött haza, hogy többet nem megy magashegyi expedícióra, szerinte értelmesebb módja is van a pénze és az ideje befektetésének. Kiderült az is, hogy ez az elhatározás nem tartott sokáig, ugyanis nyáron már csak ott motoszkált benne, hogy ősszel csak el kellene mennie valahová.
Az interjúban elmondta azt is, hogy mind az öt nyolcezer méternél magasabb csúcsot oxigén nélkül mászta meg. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem tudja, visszatér-e az Everestre. „Nem tudom, meglátjuk. Egyelőre nincs tervben, hogy akár jövőre visszamennék. Majd egyszer!
A hegymászásban mára nem a meghódított hegyek számában mérik a teljesítményt.
A szakma nem kapja fel a fejét arra, ha valaki palackkal megmászik egy nyolcezrest. Az az érdekes, ha télen, szezonon kívül mászol, oxigén nélkül, új vagy alig mászott utakon. Azok az igazi hegymászó-teljesítmények. Nem is kell, hogy okvetlenül nyolcezres legyen, sokkal alacsonyabb, de nehezebb hegyekért is komoly elismerés jár” – fogalmazott.
Varga Csaba 2009-ben mászta meg az „első komolyabb hegyet”, a Kirgizisztán, Kazahsztán és Kína határán fekvő Tien-san hegységben található 7010 méter magas Khán Tengrit. 2010-ben egy másik Kirgizisztánban található hegyet célzott meg, a 7439 méter magas Pobeda, vagy más néven Győzelem-csúcsra azonban nem sikerült feljutnia. 2012-ben újra a Pobeda meghódításával próbálkozott, de akkor sem járt sikerrel. 2013-ban sikeresen megmászta élete első 8 ezer méter feletti csúcsát, a Gasherbrum II-t (8035 méter), 2014-ben pedig Suhajda Szilárddal nekivágtak a 8051 méter magas Broad Peak meghódításának. A sikeres csúcsmászás után a következő évben a K2 tetejére szerettek volna mind a ketten feljutni, azonban az időjárás megakadályozta őket ebben a tervükben. Hazatérve a Hidden Peakről azt mondta: ezúttal is szenvedélyből és hazaszeretetből mászott.
****
Nyitókép: Facebook, Kalifa Alpin