Ez fájt! Az UEFA jól kibabrált Szoboszlaiékkal
A 2026-os labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőinek sorsolásán a Nemzetek Ligája-osztályozós válogatottjai automatikusan négycsapatos csoportokba kerülnek.
A brit lap szerint a „szélsőjobboldali kormánypárt bevándorlásellenes elképzelései begyűrűztek a lelátókra”.
Miért van óriási huligánprobléma a magyar meccsen? címmel jelent meg kedden írás a Timesban. A szerző, Rob O’Connor szerint a franciák elleni Eb-csoportmeccsen „rasszista és homofób viselkedést tapasztaltak egyes szurkolóktól”, ezek pedig a következő találkozókon is megismétlődtek, ami miatt az európai szövetség (UEFA) zárt kaput rendelt el két találkozóra.
Kiemeli azt is, hogy az angolok elleni budapesti mérkőzésen „még több rasszista megnyilvánulással” szembesültek a játékosok, és hogy fokozott rendőri jelenlét lesz a Wembley-nél kedd este, hogy elejét vegyék az esetleges atrocitásoknak, még ha csak csekély vendégtáborral, mintegy száz fővel számolnak is.
„Az országban egyre növekszik a rasszizmus, az antiszemitizmus és az idegengyűlölet mértéke, amelyet Orbán kormánya támogat. Az emberek úgy érzik, szabadon kifejezhetik ezeket az érzéseket, ha fekete bőrű futballistát látnak. Lehetőségnek látják arra, hogy kifejezzék a ronda, idejétmúlt fasiszta nézeteket. Itt kevés afrikai bevándorló van, ami bátorítja őket arra, hogy hangot adjanak a gyűlöletüknek. Ez a kormány nem tiltja meg ezeket a megnyilvánulásokat, sőt támogatja őket” – idézi a Times Balázs Pétert, a Bajnai-kormány korábbi külügyminiszterét.
Rob O'Connor a Carpathian Brigade nevű ultracsoportot nevezik meg fő szabálysértőknek. A cikk megszólaltatja az újpestiek hosszú ideje szurkoló ultráját, Szabó Balázst is, aki elmondta, hogy a magyar válogatott külföldi utazásai kapcsán mindig elutasítják ezeket a megnyilvánulásokat.
„Ezek az emberek [akik rasszista inzultálásokban részesítették az angol játékosokat] a mi hatáskörünkön kívül vannak. A Carpathian Brigade mintegy 150 fős csoport, amely nem felügyelheti az egész stadiont. Mit tehetnénk vagy mondhatnánk?” – mondta Szabó.
A cikk írója azt is ecseteli, hogy Magyarország ellenséges környezetté vált a kisebbségek számára, legyenek ott élő vagy odalátogató ember vagy embercsoport.
– idézi a cikk Pavel Klimenkót, a labdarúgásban tapasztalható diszkriminációk leküzdésére életre hívott FARE kelet-európai fejlesztési tisztviselőjét.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt