Szeretnénk, hogy Magyarország legyen a kapu azoknak a fintech cégeknek, akik az Európai Uniós piacot célozzák meg – mesélte a Világgazdaságnak Ács Zoltán, az MBH Fintechlab ügyvezető igazgatója, az MBH Bank innovációs vezetője és a Magyar Fintech Szövetség elnöke. A Budapest Fintech Week kapcsán elmondta, hogy miért fontos az esemény, mely előadókra érdemes figyelni és milyen kincseket rejt ez hazánknak.
November 26 és 29. között rendezi meg a Budapest Fintech Weeket az MBH Fintechlab, a Magyar Fintech Szövetség, az Ergomania designügynökség és a BrightHills. Mi a programsorozat célja?
Egy konferencián színpadra állni ma már nem elég ahhoz, hogy üzleti párbeszéd jöjjön létre a fintech-ökoszisztéma szereplői között. Valódi kapcsolódások szükségesek, ismernünk kell egymás történeteit, igényeit és gondolkodását, ha együtt szeretnénk dolgozni – ez igaz a bankokra, a startupokra, és az elsődleges felhasználókra, azaz a vállalkozókra ugyanúgy, mint az egyetemi hallgatókra és a pénzügyi szolgáltatási terület iránt érdeklődőkre. A Budapest Fintech Week célja az, hogy ebben a pár napban lehetőséget teremtsen a találkozásra, ismerkedésre és legfőképp a tudásmegosztásra ebben a régióban is, ahogyan a világ nagyvárosaiban, Londontól Hong Kongon át Bostonig ez már működik. Fontos hogy ország versenyképessége szempontjából az, hogy a pénzügyi rendszer minél inkább digitalizáltabb legyen, esszenciálisan fontos.
Ezért fontos a bankok és a fintech cégek közötti együttműködés?
A bankokban bankárok ülnek, akik technológiai cégek segítségét veszik igénybe, a fintechnél ez fordítva van: itt a tech cég old meg technológiájával különböző pénzügyi szolgáltatásokat, problémákat. Nem az a kérdés, hogy melyik a jobb, hanem hogyan tudnak együttműködni. Ha az ország érdekét nézzük, akkor ennek eredményeként fejlettebb digitális pénzügyi rendszer jön létre, ami minden szereplőt versenyképesebbé tesz. Ez jó a vállalati szektornak és az ügyfeleknek is. Ahhoz, hogy ez jól működjön, megfelelő ökoszisztémát kell teremteni.